قانون جدید مهریه [۱۴۰۳] و بررسی کامل این قانون


  • ۲۴ اسفند ۱۴۰۲
  • بدون نظر
  • 6 دقیقه
  • تعداد بازدید:‌ 432

مهریه در قانون جدید دچار تغییراتی شده است و در قانون جدید مهریه مواردی مانند بازداشت و زندان تقریبا از بین رفته است. با توجه به این که از مهمترین حقوق مالی زن در دوران ازدواج مهریه است، مرد تا آخر عمرش بدهکار زن خواهد بود مگر این که زن با بخشیدن مهریه مرد را از پرداخت آن مبرا کند. قانون جدید شامل نکات مهمی است که باید مرد و زن درباره آن اطلاع داشته باشند در غیر این صورت ممکن است در مراحل دادگاه با مشکلات حقوقی مواجه شوند. در این مقاله نکات بیشتری در رابطه با این قانون می‌آموزیم.

منظور از قانون جدید مهریه چیست؟

در گذشته بیشتر افرادی که مهریه را پرداخت نمی‌کردند به راحتی بازداشت و به زندان می‌رفتند. این کار باعث شده بود که زندان جای بدهکاران مهریه شود. به همین دلیل قانون جدید بیان کرد که زن ابتدا باید از طریق معرفی اموال مرد، درخواست اجرائیه مهریه را بدهد.

بر طبق قانون جدید تنها در صورتی مرد به زندان می‌رود که اموالی داشته باشد اما از پرداخت بدهی خود که همان مهریه است، خودداری کند. همچنین نحوه مطالبه مهریه به کلی تغییر کرد و نیازی نیست که از طریق دادگاه انجام شود بلکه باید از طریق دایره ثبت اقدام شود و با شناسایی اموال مرد، پرداخت مهریه اجرا شود.

همچنین در خصوص خود مهریه اگر مبلغ آن بالای ۱۱۰ سکه باشد، فقط نسبت به همان ۱۱۰ سکه امکان صدور اجرائیه وجود دارد و برای مبالغ بالاتر تنها در صورتی می‌توان درخواست مهریه را کرد که مرد واقعا توان مالی داشته باشد. در صورتی که مردی نمی‌تواند مهریه را پرداخت کند باید نسبت به  آن درخواست اعسار از پرداخت مهریه بدهد و بعد از بررسی قاضی مهریه قسط بندی خواهد شد.

قانون جدید مهریه و قواعد اصلی آن

قانون جدید مهریه و قواعد اصلی آن

بر طبق قانون مربوط به مهریه شرایطی تعیین شده است که ابتدا باید با این شرایط آشنایی داشته باشید. اصولا در تغییر قانون و مقررات باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که ابتدا آن قانون را به صورت کاملا بررسی کنید و سپس اقدامات قانونی مهم را انجام دهید. قانون مهریه هم قوانین و شرایطی را بیان کرده است که در ادامه بیان می‌شود:

  • مهریه باید بر اساس نرخ روز حساب شود. در این صورت اگر زن در سال ۱۳۷۰ ازدواج کرده باشد و مهریه او ۵۰۰ تومان به نرخ سال ۸۰ بوده است، اکنون کارشناسان ارزش مهریه او را حساب می‌کنند و معادل نرخ روز شوهر موظف است که مبلغی را به عنوان مهریه به زن پرداخت کند.
  • حتما باید زن از طریق دایره ثبت برای دریافت مهریه اقدام کند. برای این کار ابتدا زن باید لیست اموال مرد را به دفتر ازدواجی که عقد خود را در آن ثبت کرده است، تحویل دهد و دفتردار موظف است که این لیست را به ثبت برساند و برای مرد و یا وراثان او درخواست زن را ارسال می‌کند.
  • در صورتی که ارزش مهریه زن زیر ۲۰ میلیون تومان باشد باید ابتدا به شورای حل اختلاف مراجعه شود.
  • بازداشت اولیه مرد وجود ندارد و به عبارتی دیگر نمی‌توان مرد را به این خاطر که توانایی پرداخت مهریه را ندارد بازداشت کرد.

مراحل دریافت مهریه در قانون جدید مهریه

بعد از این که قانون جدید تصویب شد، نحوه دریافت مهریه هم به صورت کلی تغییر کرد. در صورتی که زن قصد دارد که مهریه اش را دریافت کند باید قدم به قدم به صورت مراحل زیر اقدام کند. البته این نکته را توجه کنید که مهریه در طلاق توافقی اندکی متفاوت است:

انجام ثبت نام در سامانه ثنا

ثبت نام در این سامانه ضروری است و تمامی اطلاع رسانی‌های دادگاهی از طریق آن صورت می‌گیرد. نیاز است که زن قبل از هر اقدامی ابتدا در این سامانه ثبت نام کند تا اطلاع رسانی‌های مربوطه به درستی به او ابلاغ شود.

مراجعه به دفتر ازدواج

بعد از ثبت نام در ثنا باید به دفتر ازدواجی که در آن جا عقد ازدواج خود را به ثبت رساندید، مراجعه کنید. توجه کنید که از قبل لیستی از اموال همسرتان را تهیه کرده باشید و این لیست را باید به سردفتر تحویل دهید. در دفتر ازدواج باید فرم مخصوصی را پر کنید و آن را به سردفتر تحویل دهید. سر دفتر به صورت سیستمی و الکترونیک مدارک را برای دایره ثبت ارسال خواهد کرد.

پس از ثبت درخواست در دایره ثبت

اجرائیه باید به همسر زن ابلاغ شود و در صورتی که در مهلتی مشخص مرد مهریه را پرداخت کرد که پرونده مطالبه مهریه مختومه می‌شود اما اگر مهریه پرداخت نشد، اموال مرد توقیف خواهد شد تا مزایده گذاشته شود و مهریه زن پرداخت شود. البته این مراحل نیاز به این دارد که زن دادخواستی در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت کند و در وقت معین  که از طریق سامانه ثنا به زن ابلاغ می‌شود، به دادگاه مراجعه کند و حکم قاضی را دریافت نماید.

قانون جدید مهریه بالای ۱۱۰ سکه

برای مهریه‌هایی که بیشتر از ۱۱۰ سکه است مرد موظف است که تا مبلغ ۱۱۰ سکه را پرداخت کند و در صورتی که توانایی مالی داشت باید مابقی را هم بپردازد. حتی در دفاتر ازدواج هم زن می‌تواند تقاضای مقداری از مهریه و نه همه آن را داشته باشد. این نکته را توجه داشته باشید که زن در هر صورت مالک تمام مهریه است و مرد هم بدهکار او خواهد. حتی اگر مهریه بیشتر از ۱۱۰ سکه باشد باز هم مرد نسبت به مابقی مهریه بدهکار است. اما در دایره ثبت فقط ۱۱۰ سکه را می‌توان دریافت کرد و بیشتر از این مقدار بستگی به توانایی مالی مرد دارد.

بیشتر افرادی که تقاضای مهریه در سطح کرج را دارند سعی می‌کنند که از طریق مشاوره رایگان حقوقی ابتدا با نحوه مطالبه مهریه و قوانین جدید آشنایی پیدا کنند و سپس اقدام به جمع آوری مدارک مورد نیاز برای اثبات این که مرد توانایی پرداخت مهریه را دارد، می‌پردازند.

جمع بندی

بر اساس قانون جدید که برای مهریه تصویب شده است، مرد موظف است تا ۱۱۰ سکه از مهریه را پرداخت و مابقی را فقط در صورتی که توانایی مالی داشت پرداخت می‎‌نماید. دادگاه توانایی مالی مرد را بررسی می‌کند و اگر مرد توانایی پرداخت بیشتر از ۱۱۰ سکه را داشت او را ملزم به پرداخت می‌کند. به هر حال مرد در هر صورتی بدهکار است اما بر اساس این قانون جدید امکان زندانی کردن او وجود نخواهد داشت.

برای انجام پرونده‌های مهریه و آشنایی با قوانین و مقررات مربوط به مهریه با وکیل مهریه در کرج با تجربه مشورت نماید. یکی از وکلای با تجربه در زمینه مهریه کرج وکیل است که تمامی مراحل و قوانین را می‌داند و بدون این که نیاز به حضور زن باشد، مراحل مطالبه مهریه را انجام می‌دهد. توصیه می‌شود با وکیل متخصص در کرج وکیل مشورت شود.

سوالات متداول

آیا ملک می‌تواند به عنوان مهریه قرار بگیرد؟

بله بر اساس قانون جدید هر چیزی که مالیت داشته باشد می‌تواند مهریه باشد و ملک هم یکی از آن‌‌هاست.

آیا امکان تعدیل اقساط مهریه بر اساس قانون جدید وجود دارد؟

بله اگر اقساطی که توسط دادگاه برای مرد درنظر گرفته شده است، سنگین باشد او می‌تواند درخواست که این اقساط تعدیل شود.

2.6/5 - (14 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 09426001201 مشاوره تلفنی رایگان - 09376848721 وکیل اداره کار - 09376818711