اخذ اجازه ازدواج مجدد از دادگاه به چه صورت می باشد


  • 21 دی 1402
  • بدون نظر
  • 6 دقیقه
  • تعداد بازدید:‌ 220

هر مردی تنها یک بار می‌تواند ازدواج کند و برای ازدواج مجدد نیاز به رضایت همسرش دارد. گاهی اوقات اوضاع و احوال به گونه‌ای تغییر می‌کند که قانون اجازه ازدواج دوم را به مرد می‌دهد. برای اخذ اجازه ازدواج مجدد از دادگاه نیاز به طی مراحل قانونی و اطلاع از شرایطی است که فرد با در نظر گرفتن آن می‌تواند مجدد ازدواج نماید. به دلیل اهمیت مسئله ازدواج دوباره، این مقاله تمامی نکات قانونی را بررسی می‌کند.

شرایط اخذ اجازه ازدواج مجدد از دادگاه توسط مرد

بر اساس قانون ازدواج مجدد نیاز به اجازه دارد در غیر این صورت همسر اول مرد می‌تواند اقدامات قانونی علیه مرد انجام دهد. البته این گفته به این معنا نیست که قانون مرد را مجبور به طلاق همسر دومش نماید بلکه منظور این است که زن اول می‌تواند درخواست طلاق به دادگاه بدهد یا این که درخواست مطالبه مهریه را داشته باشد.

  • اگر مرد بتواند همسر اولش را قانع نماید در این صورت اجازه ازدواج دوباره برای او فراهم می‌شود. راضی کردن همسر اول برای ازدواج دوباره مهم است و همان طور که بیان شد در صورتی که رضایت همسر اول جلب نشود امکان هر گونه اقدام قانونی از جانب او وجود دارد.
  • گاهی اوقات زن قادر نیست وظایف زناشویی خود را انجام دهد. در چنین مواقعی زن ممکن است به برخی از بیماری‌های روحی و روانی دچار شده باشد یا هر اتفاق دیگری که او را از انجام تعهدات زناشویی‌اش باز دارد.
  • عدم تمکین زن دلیل دیگری است که باعث می‌شود مرد بتواند مجدد ازدواج کند. اگر زن ناشزه باشد و از همسرش تمکین نکند قاضی دادگاه به مرد اجازه ازدواج دوباره را می‌دهد. تمکین می‌تواند هم به صورت خاص و هم به صورت عام اتفاق بیافتد. در صورتی که نمی‌دانید ناشزه چیست به این نکته توجه داشته باشید همان عدم تمکین را ناشزه می‌گویند.
  • برخی اوقات همسر اول مرد به برخی از بیماری‌های صعب العلاج مبتلا می‌شود. همچنین اگر زن مجنون شود همسر او اختیار دارد با مراجعه به دادگاه و پس از این که بیماری و جنون زن را اثبات کرد، همسر دوم اختیار کند. در مواری اعتیاد زن هم می‌تواند دلیل دیگری برای ازدواج دوباره مرد باشد. محکومیت زن به حبس بیشتر از ۵ سال دلیل دیگری است که باعث ازدواج مجدد مرد می‌شود.

اخذ اجازه ازدواج مجدد از دادگاه در صورت غیبت زن

گاهی اوقات این اتفاق می‌افتد که زن برای مدت طولانی غایب می‌شود به طوری که هیچ یک از آشنایان و دوستان از او اطلاعی ندارند. در چنین مواردی گفته می‌شود که زن غایب مفقودالاثر است و به همین دلیل پس از گذشتن مدتی همسر او می‌تواند دوباره ازدواج کند. معمولا هنگامی که شوهر برای مدت طولانی مفقودالاثر می‌شود همسرش می‌تواند ازدواج کند و این حکم برای مرد در هنگامی که زن او مفقود شده است نیز اجرا خواهد شد. در صورتی که زن مفقود الاثر است نیازی به طلاق فوری هم نیست.

اگر زنی منزل مشترک را ترک کند مانند این است که از شوهرش تمکین نمی‌کند و به همین خاطر مرد می‌تواند ازدواج کند. البته این نکته را توجه داشته باشید که ترک منزل مشترک باید توسط زن صورت بگیرد و کسی او را اجبار نکند. اگر مرد همسرش را مجبور به ترک منزل کند دیگر احکام تمکین بر او بار نمی‌شود.

مراحل اخذ اجازه ازدواج مجدد از دادگاه

مراحل اخذ اجازه ازدواج مجدد از دادگاه

برای دریافت اجازه نیاز است که مرد قبل از هر چیزی درخواست خود را در دفتر خدمات الکترونیک در کرج به ثبت برساند. ثبت درخواست در این دفتر بر اساس قانون مهم و ضروری است و امکان مراجعه به دادگاه به صورت مستقیم وجود نخواهد داشت. دادخواست مرد باید با دلایل و مستندات باشد و اگر مستندات کافی نباشد ممکن است قاضی اجازه ازدواج دوباره را به مرد ندهد. این نکته مهم را توجه داشته باشید که برای ثبت دادخواست در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نیاز به داشتن احراز هویت در سامانه ثنا است و بدون کد ثنا امکان ثبت دادخواست وجود ندارد.

پس از ثبت دادخواست و ارسال آن به دادگاه صالح، تمامی مدارک شما بررسی خواهد شد و قاضی حکم ازدواج مجدد را صادر خواهد کرد. در صورتی که مدارک و دلایل کافی نباشد پرونده توسط دادگاه رد خواهد شد. دادخواست ازدواج مجدد با طلاق از طرف مرد متفاوت است برخی معمولا این دو را اشتباه می‌گیرند.

سایر نکات مربوط به اخذ اجازه ازدواج مجدد از دادگاه

هنگام دریافت ازدواج دوباره و اخذ اجازه ازدواج مجدد از دادگاه نکاتی را باید رعایت کنید. همچنین توجه به این نکته مهم است که اگر اجازه از دادگاه نداشته باشید و قصد ازدواج دوباره داشته باشید دفاتر ازدواج حق ثبت ازدواج دوم را ندارد و تنها با اجازه داده یا رضایت همسر اول امکان ثبت ازدواج مجدد وجود خواهد داشت.

توجه کنید که تمامی مدارک مورد نیاز را قبل از ثبت دادخواست در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، تهیه نمایید. اگر مرد ادعا دارد که همسر اولش دچار جنون یا بیماری صعب العلاج شده است باید مدارک پزشکی را تهیه کنید و از پزشکان معتهمد دادگاه گواهی پزشکی تهیه کند. دادگاه مواردی مانند رعایت عدالت را بررسی می‌کند و بعد از این که مرد را شایسته دید، اجازه ازدواج دوباره به او خواهد داد.

اخذ اجازه ازدواج مجدد از دادگاه در صورت غیبت زن

جمع بندی

ثبت دادخواست اخذ اجازه ازدواج مجدد از دادگاه از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نیاز به احراز برخی از شرایط دارد. مرد به هیچ وجه اجازه ازدواج دوباره را ندارد مگر این که ثابت کند همسر اول او دیگر نمی‌تواند وظایف زناشویی را به صورت درست انجام دهد.

گاهی اوقات مردان چاره‌ای جز ازدواج مجدد ندارند به این خاطر که همسر اول او ممکن است ازشوهر خود تمکین ‌نکند یا این که زندگی مشترک را بدون هیچ دلیل موجهی ترک کند. در این صورت مرد می‌تواند دادخواستی تنظیم کند و از دادگاه تقاضای ازدواج دوباره کند. در چنین مواقعی بهتر است برای تهیه مدارک مورد نیاز و تنظیم دادخواست مناسب با گروه وکلای کرج وکیل مشورت نماید و از وکیل خانواده مشاوره رایگان حقوقی دریافت کند تا قبل از مراجعه به دادگاه با قوانین آشنایی داشته باشد.

سوالات متداول

در کدام نوع از ازدواج نیازی به ثبت نیست؟

در صورتی که مرد ازدواج موقت داشته باشید دیگر نیازی به ثبت ندارد.

عدم ثبت ازدواج دائم چه تبعاتی را در پی دارد؟

در صورتی که مردی ازدواج دائم را به ثبت نرساند بر اساس قانون مجازات به حبس و پرداخت جزای نقدی محکوم خواهد شد.

امتیاز به این مطلب
سوالات شما
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 09426001201 مشاوره تلفنی رایگان - 09376848721 وکیل اداره کار - 09376818711