اگر یکی از وراث حاضر به فروش نباشد چه باید کرد؟


  • ۲۴ اسفند ۱۴۰۲
  • بدون نظر
  • 5 دقیقه
  • تعداد بازدید:‌ 827

یکی از مهمترین مباحثی که در بحث ارث و ما ترک بحث می‌شود، در رابطه با نحوه فروش زمین است. همواره یکی از سوالات مهم وراث این است که اگر یکی از وراث حاضر به فروش نباشد چه می‌شود. در این مقاله در رابطه با سوال پاسخ‌های ارائه کرده‌ایم که می‌توانید بخوانید.

انحصار وراثت و تقسیم ارث

قبل از این که به بررسی سوال اگر یکی از وراث حاضر به فروش نباشد بپردازیم لازم است درباره مفهوم ارث و انحصار وراثت بحث کنیم. همان طور که می‌دانید ارث مقدار مالی است که بعد از فوت یک شخص برای افرادی که بازمانده هستند باقی می‌ماند. تقسیم ارث و شناخت وراث با توجه به قواعدی است که قانون تعیین می‌کند و به آن انحصار ورثه گفته می‌شود.

تعیین وراث طبق قانون است و بعد از این که ورثه تعیین شدند باید گواهی به نام گواهی انحصار وراثت صادر شود که نشان دهنده نام وراث و مقدار سهمی است که آن‌ها به ارث می‌برند. زمانی که اختلاف بین ورثه به وجود می‌آید نیاز است که حتما از این گواهی وجود داشته باشد. انحصار وراثت در کرج یکی از موارد ضروری برای تقسیم ارث است. اگر برایتان سوال است که تقسیم ارث بدون حضور یکی از وراث به چه صورت می باشد می توانید به مطلبی که جداگانه به آن پرداخته ایم مراجعه کنید.

اگر یکی از وراث حاضر به فروش نباشد چه می‌شود؟

اگر از متوفی ملکی به ارث رسیده باشد نیاز است که بین وراث این ملک تقسیم شود. اگر وراث به پول حاصل از فروش ملک نیاز دارند؛ نیاز است که تمامی وراث برای فروش ملک رضایت داشته باشند. مشکل در جایی به وجود می‌آید که اگر یکی از وراث حاضر به فروش نباشد در این موارد نیاز است که بر طبق موارد زیر عمل شود:

  • ابتدا سعی کنید که با استفاده از گفتگو موضوع را حل و فصل کنید به این خاطر که راحت‌ترین و بی دردسرترین روش است. از این روش به عنوان روش مصالحه هم یاد می‌شود.
  • اگر ورثه‌ای در ملک موروثی سکونت دارد و حاضر نیست که ملک را به دیگر ورثه تحویل بدهد؛ دیگر وراث می‌توانند در دادگاه درخواست خلع ید مشاعی بدهند. با ثبت این دادخواست دادگاه حکم به خروج ورثه از ملک را می‌دهد و امکان دارد ملک را تا تعیین تکلیف نهایی پلمپ کند.
  • در روش دیگری اگر بیشتر وراث قصد فروش ملک را داشته باشند و یک نفر مخالفت کند؛ باید ابتدا وراث تقاضای فروش ملک از دادگاه کرج را داشته باشند و سپس دادگاه اقدام به فروش می‌کند و سهم هر یک را به آن‌ها می‌دهد.

اگر یکی از وراث حاضر به فروش نباشد چه می‌شود؟

آیا امکان فروش ملک توسط یکی از ورثه وجود دارد؟

گاهی اوقات ممکن است یکی از ورثه ملکی را که از متوفی به جا مانده است بفروشد. اگر سایر وراث اعتراضی نکنند مشکلی پیش نمی‌آید؛ اما گاهی اوقات سایر وراث اعتراض می‌کنند. بدیهی است که یک ورثه حق ندارد بدون رضایت سایر وراث ملک را بفروشد. بنابراین دخل و تصرف و حتی فروش ملکی که به صورت شریکی است مجاز نیست و از نظر قانونی ممنوع است.

در صورتی که سهم هر یک از ورثه مشخص شده باشد، هر یک می‌توانند سهم خود را بفروشند حتی اگر یکی از وراث حاضر به فروش نباشد نیز این کار امکان پذیر است به این خاطر که او مالک مقدار سهمی است که به او می‌رسد. در این صورت باید نکته‌ای را رعایت کند:

  • اولا که ورثه‌ای که قصد فروش ملکش را دارد نباید در سهم سایر وراث دخالت کند. این کار ممنوع است.
  • دوما فروش این مقدار از سهم او نباید به گونه‌ای باشد که باعث در مال سایر وراث دخالتی و یا تصرفی ایجاد کند.
  • دقت کنید که پس از این که ورثه سهم خود را فروخت مالک جدید نمی‌تواند بدون اجازه سایر مالکین، تصرفی در ملک داشته باشد. البته این تا زمانی است که ملک هنوز تقسیم نشده است.

آیا امکان انتقال ارثیه بدون وجود گواهی انحصار وراثت وجود دارد؟

برای طی کردن تمامی فرایند قانونی نیاز است که ورثه گواهی انحصار وراثت داشته باشند بنابراین عملا امکان انتقال ارثیه بدون وجود این گواهی امکان پذیر نیست. با صدور گواهی، سهم هریک از ورثه مشخص می‌شود و باعث جلوگیری از اختلافات احتمالی آینده هم می‌شود. بنابراین اگر یکی از ورثه حاضر به فروش نباشد دادگاه می‌تواند با استفاده از این گواهی و همچنین سایر مدارک ملک را تقسیم کند و حتی به درخواست سایر ورثه می‌تواند ملک را بفروشد و سهم هریک را بدهد.

وکیل مناسب برای ارث و مشکلات حاصل از ارث

برای انجام مراحل تقسیم ارث، دادخواست مربوط به خلع ید مشاعی و فروش ملک ارثی و تقسیم ارث مادر نیاز است که یک وکیل متخصص ارث در تمامی مراحل به شما مشاوره لازم را بدهد. یکی از وکلایی که در کرج در این زمینه فعالیت دارند و می‌توانند به شما راهنمایی دهند وکلای کرج وکیل است. کرج وکیل همچنین مشاوره حقوقی تلفنی رایگان ارائه می‌دهد که می‌توانید برای سوال‌های مربوط به ارث با وکیل ارث در تماس باشید و از او راهنمایی بخواهید.

وکیل مناسب برای ارث و مشکلات حاصل از ارث

سخن آخر

در بحث ارث و تقسیم ارث یکی از مشکلات پیش روی تمامی ورثه عدم رضایت و توافق همه آن‌ها برای برای فروش ملک ورثه‌ای است. برای این که ملک موروثی فروخته شود نیاز است که وراثی که قصد فروش ملک را دارند از دادگاه تقاضای فروش ملک را داشته باشد و سپس دادگاه اقدام به فروش می‌کند و سهم هر یک را به آن‌ها می‌دهد.

سوالات پایانی

آیا امکان محرومیت از ارث وجود دارد؟

خیر، در قانون چیزی به نام محروم شدن از ارث وجود ندارد و سهم هر یک از ورثه مطابق قانون تقسیم می‌شود.

آیا حضور تمامی وراث برای فروش ملک ضروری است؟

نیازی نیست که تمامی وراث حضور داشته باشند فقط کافی است که رضایت بدهند. در خصوص وراثی که خارج از کشور هستند هم همین روند قابل اعمال است.

4.3/5 - (11 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان 09426001201 09376848721 09426001202 09108460692