مهمترین جرایم قابل گذشت و غیر قابل گذشت


 • ۲ دی ۱۴۰۲
 • بدون نظر
 • 7 دقیقه
 • تعداد بازدید:‌ 632

یکی از مهمترین مباحث در حقوق و قانون بحث مربوط به جرایم است که به دو دسته جرایم قابل گذشت و جرایم غیر قابل گذشت تقسیم می‌شود. بسیاری از مردم گاهی اوقات نمی‌توانندد برخی از جرائمی را که به صورت قابل گذشت است را از دیگر جرائمی که قابل گذشت نیستند تشخیص دهند. اهمیت این جرایم در نوع مجازات و خاتمه یافتن و نیافتن آنها است. در ادامه با مبحث جرایم قابل گذشت بیشتر آشنا می‌شویم.

به چه جرائمی قابل گذشت گفته می‌شود؟  

در یک تعریف کلی و ساده جرایمی به صورت قابل گذشت است که یک یا چند شاکی به صورت خصوصی داشته اند و اگر شاکی رضایت  بدهد دعوا و شکایتی که وجود داشته است هم از بین می‌رود و پرونده مختومه اعلام می‌شود. در صورتی که یک جرم به صورت غیر قابل گذشت باشد حتی اگر شاکی پرونده رضایت هم بدهد باز هم قانون و ماموران پلیس بر اساس قانون وظیفه دارند که این فرد را مورد تعقیب قرار بدهند.

یکی از دلایل اصلی که برای ادامه تعقیب مجرمینی که جرمی به صورت غیر قابل گذشت انجام داده اند این است که مصلحت و منفعت جامعه با بخشیده شدن این افراد در خطر می‌افتد و امکان دارد که در سطح جامعه مانند این جرایم افزایش پیدا کند. گاهی اوقات لازم است که از  معرفی بهترین وکیل کیفری در کرج  استفاده کنید تا بیشتر با مفاهیم کیفری آشنا شوید.

انواع جرایم قابل گذشت چند دسته‌اند؟

برای این که یک فردی تحت تعقیب پلیس قرار بگیرد ابتدا لازم است که علیه او شکایتی شده باشد. برای مثال فرد الف از فرد ب به خاطر جرمی که انجام داده است از او شکایت کند. اگر فرد الف در طول مدتی که فرد ب تحت تعقیب است او را ببخشد و از شکایتی که کرده است صرفه نظر کند دو حالت پیش می‌آید اگر جرم در دسته  قابل گذشت‌ها باشد پلیس هم دیگر او را تحت تعقیب قرار نمی‌دهد اما اگر جرم به صورت غیر قابل گذشت باشد پلیس همچنان فرد ب را مورد تعقیب و پیگرد قضایی قرار می‌دهد.

لیست جرایمی که به صورت قابل گذشت هستند شامل موارد زیر است:

 • کلاهبرداری‌های با مبلغ کمتر از صد میلیون تومان
 • سرقت‌های کمتر از ۲۰ میلیون تومان و در صورتی که سارق سابقه کیفری نداشته باشد.
 • جرایم مربوط به دیات
 • حد قذف که به این معناست که فردی به دروغ به فرد دیگری تهمت زنا زده باشد و مجازات زنا را برای او بخواهد و به خاطر دروغی که گفته است حد قذف به او زده می‌شود.
 • اگر از فردی دیگری سند و یا نوشته‌ای به خاطر ضعیف بودنش گرفته شود.
 • توهین به افراد دیگر و فحش دادن به دیگران
 • اگر فردی زن حامله‌ای را مورد آزار و اذیت قرار بدهد.
 • در صورتی که فردی طفلی را به قیم قانونی او ندهد.
 • فریب در ازدواج
 • توهین به افرادی که جزو کارمندان و مقامات دولت محسوب میشوند.
 • تصادف در رانندگی
 • در صورتی که هتک حیثیت به صورت اینترنتی اتفاق بیافتد.
 • قطع کردن و خشک کردن درخت خرما
 • از بین بردن و تخریب مال دیگران و یا آتش زدن مال دیگری
 • استفاده از سفید مهر که به این معناست شما از امضای شخص دیگری استفاده کنید و یا امضای او را جعل کنید و یا جعل اسناد و نوشته‌های غیر رسمی نیز مانند همین است.
 • خراب و یا خشک کردن محصول متعلق به فرد دیگر
 • از بین بردن و یا تلف کردن حیوان حلال گوشتی که متعلق به فرد دیگری باشد.
 • خیانت در امانت

بررسی جرایم

علت تقسیم بندی جرایم به قابل گذشت بودن و نبودن

همان طور که قبل تر هم بیان کردیم یکی از اصلی ترین دلایلی که برای تقسیم بندی جرایم به قابل گذشت بودن و نبودن وجود دارد در نحوه گذشت شاکی است. در صورتی که شاکی اعلام رضایت کند نیاز است تعقیب متهم متوقف شود.

برای جرایمی که به صورت غیر قابل گذشت هستند، گذشت و بخشش فردی که شاکی محسوب می‌شود تاثیری در توقف تعقیب مجرم ندارد. بیشتر افرادی که در کرج زندگی می‌کنند گاهی اوقات با فردی که متهم محسوب می‌شود مصالحه می‌کنند و از وکلای کرجی خود می‌خواهند که به دادگاه اعلام کند که شکایتی از فرد شاکی ندارند اما دادگاه با رضایت شاکی متهم را آزاد نمی‌کند.

رضایت فردی که شاکی است اگر هنوز حکمی صادر نشده باشد باعث تخفیف مجازات متهم و یا تبدیل مجازات او می‌شود و اگر حکمی صادر شده باشد نیاز است که خود متهم از دادگاه تقاضای تجدید نظر در حکم صادر شده را داشته باشد. بنابراین یکی از اصلی ترین دلایل تقسیم بندی جرایم قابل گذشت و غیر قابل گذشت اثر و نتیجه‌ای بخشش و گذشت شاکی در جرم است.

بخشش و مصالحه در جرایم قابل گذشت

اگر شاکی قصد بخشیدن فرد متهم را دارد باید بخشش او شرایطی داشته باشد تا قاضی به آن ترتیب اثر بدهد و دستور توقف تعقیب را بدهد:

 • بخشش و گذشت باید به صورت واضح باشد و نشان بدهد که شاکی واقعا قصد بخشیدن فرد مجرم را دارد.
 • بخشش و گذشت کردن هم می‌تواند به صورت کتبی باشد و هم به صورت شفاهی. به این صورت که شاکی می‌تواند به صورت کتبی بنویسد که رضایت می‌دهم. اگر به صورت کتبی ننوشته باشد می‌تواند به صورت شفاهی رضایت خود را بیان کند که در صورت جلسه دادگاه نوشته می‌شود. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که حتما باید از عبارت رضایت می‌دهم استفاده شود.
 • اگر شاکی بیان کند که به شرط وقوع اتفاقی گذشت می‌کند، پذیرفته نمی‌شود به این خاطر که دادگاه‌های کرج گذشتی را که به صورت مشروط است قبول ندارد.

آشنایی بیشتر با جرایم قابل گذشت در کرج وکیل

آشنایی بیشتر با جرایم قابل گذشت در کرج وکیل

بیشتر جرایمی که در کرج اتفاق می‌افتاد و دارای شاکی خصوصی است از جرایم قابل گذشت است اما با اینحال برخی از افراد به دلیل عدم آشنایی با تمامی مصادیق این جرایم دچار ابهام می‌شوند. بهتر است که افرادی که به عنوان شاکی خصوصی درگیر در یک پرونده هستند از قابل گذشت بودن جرم متهم آگاهی داشته باشند و در این باره با وکیل کرجی خود مشورت کنند.

استفاده از وکلای متخصص کرجی برای افرادی که در کرج زندگی می‌کنند برای گرفتن مشورت‌ها لازم و اطلاع از قابل گذشت بودن جرایم بسیار مهم است. گروه وکلای کرج وکیل از تیم متخصص وکیل کیفری تشکیل شده است که می‌تواند به شما مشاوره‌های لازم را بدهد. همچنین می‌توانید از مشاوره حقوقی رایگان کرج وکیل برای مشاوره‌های مربوط به جرایم نیز استفاده کنید.

جمع بندی

یکی از مهمترین تقسیم بندی‌هایی که در جرایم وجود دارد مربوط به قابلیت گذشت بودن آن است. منظور از قابلیت گذشت بودن جرم این است که در صورت رضایت دادن شاکی دیگر نیازی نیست که مجرم مورد تعقیب قرار بگیرد و با رضایت او شاکی اگر دستگیر شده باشد آزاد می‌شود.

مصادیق زیادی در رابطه با قابلیت گذشت یک جرم وجود دارد که قانون به آنها اشاره کرده است اما چیزی که اهمیت دارد نحوه گذشت و رضایت شاکی است که باید به صورت صریح باشد.

سوالات پایانی

علت این که برخی از جرایم قابل گذشت اند چیست؟

از اصلی ترین دلایلی که می‌توان بیان کرد این است که جنبه خصوصی جرم نسبت به جنبه عمومی آن قالب تر و مهم تر است.

آیا جرم ترک نفقه زن قابل گذشت است؟

بله در صورتی که زن از حق خود که همان نفقه است بگذرد و رضایت بدهد شوهرش مورد تعقیب قرار نمی‌گیرد.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 09426001201 مشاوره تلفنی رایگان - 09376848721 وکیل اداره کار - 09376818711