سقف دریافت مهریه و منظور از ۱۱۰ سکه چیست


  • 30 دی 1402
  • بدون نظر
  • 6 دقیقه
  • تعداد بازدید:‌ 198

بر اساس قانون جدید برای دریافت مهریه میزان مشخصی وجود دارد که زن  با توجه به توانایی مرد دریافت خواهد کرد و برای مبالغ بیشتر از آن نیاز به وجود اثبات مالی مرد است. البته سقف دریافت مهریه به قانون جدید مربوط نیست و قانون گذار در این باره قانون مشخصی را بیان نکرده است. برخی از افراد گمان می‌کنند که برای دریافت مهریه باید به سقف مشخصی که قانون آن را تعیین کرده است، توجه نمود در حالی که این موضوع یک تفکر غلط است. در ادامه درباره مهریه و میزان سقف دریافت آن بیشتر صحبت خواهد شد.

منظور از سقف دریافت مهریه چقدر است؟

هنگامی که صحبت از مهریه و دریافت آن می‌شود، برخی گمان می‌کنند که برای  باید مبلغ مشخصی به زن پرداخت کنند و نیازی به پرداخت مقدار واقعی پرداخت مهریه نیست. در سال‌های اخیر قانون مهریه به طور کلی تغییر کرده است و همین باعث شده است که برخی به اشتباه گمان کنند که قانون برای مهریه سقف مشخصی قرارداده است. واقعیت این است که با اصلاح قانون برای دریافت مهریه سقف مشخص قرار داده نشده است و منظور برخی از حقوقدانان همان مبلغ ۱۱۰ سکه است که قانون تعیین کرده است. در ادامه بیشتر در این باره توضیح داده خواهد شد.

بر اساس قانون جدید زنان می‌توانند تا هر مبلغی که بخواهند مهریه برای خود تعیین کنند اما تنها در صورتی می‌توان همه مهریه را به صورت یکجا مطالبه کرد که مرد توانایی مالی داشته باشد. اگر توانایی مالی مرد اثبات نشود یا این که او با ارائه دلایل و مدارک کافی بیان کند که تمامی مبالغ مهریه را نمی‌تواند پرداخت کند، قاضی دادگاه دستور می‌دهد که فقط تا مبلغ ۱۱۰ سکه را پرداخت کند و مابقی را بعد از این که توانایی مالی مساعدی پیدا کرد، بپردازد. البته زن در هر زمانی می‌تواند بخشیدن مهریه را هم اجرا کند که بهتر است به ثبت برسد.

منظور از ۱۱۰ سکه برای سقف دریافت مهریه چیست؟  

همان گونه که بیان شد مهریه سقف مشخصی ندارد و زن می‌تواند با اثبات استطاعت مرد تمامی مبلغ مهریه را دریافت کند. مقدار ۱۱۰ سکه معیاری است که قانون تعیین کرده است تا بر اساس آن مرد مهریه را به همسرش پرداخت کند:

  • مهریه کمتر یا معادل ۱۱۰سکه

اگر زن مهریه خودش را مبلغی کمتر از ۱۱۰ سکه قرارداده باشد باید تمامی آن مبلغ را به همسرشان پرداخت کند و در این خصوص استثنایی وجود ندارد مگر این که مرد درخواست اعسار بدهد که در این صورت احکام اعسار بر آن جاری خواهد شد. در صورتی که مرد عمدا از پرداخت مهریه خودداری کند، بر اساس قانون به مجازات و حبس محکوم خواهد شد.

  • مهریه بیشتر از ۱۱۰ سکه

در صورتی که مهریه زن بیشتر از مبلغ ۱۱۰ سکه باشد بر اساس قانون باید قاضی دادگاه با استفاده از اسناد و مدارکی که زن در اختیار او می‌گذارد، دستور دهد که مرد تمامی مبلغ مهریه را پرداخت کند. اما اگر اسناد و مدارک نشان دهنده این باشد که مرد نمی‌تواند تمامی مبلغ مهریه را پرداخت کند، قاضی دادگاه حکم می‌دهد تا ۱۱۰ سکه را پرداخت نماید و برای مابقی در صورتی که توانایی مالی داشت، باید پرداخت کند. این نکته را توجه داشته باشید که در طلاق قضایی که از طرف دادگاه انجام می‌شود، حکم مطالبه مهریه کمی متفاوت‌تر است.

سقف دریافت مهریه

نحوه سقف دریافت مهریه ۱۱۰ سکه

اگر زن بداند که همسرش نمی‌تواند بیشتر از مبلغ ۱۱۰ سکه را پرداخت کند در این صورت می‌تواند مطالبه همان ۱۱۰ سکه را درخواست کند. البته این نکته مهم را توجه داشته باشید که امکان دریافت مهریه دیگر از طریق دادگاه نیست بلکه زن باید از دفتر ازدواجی که در آن جا ازدواجشان را ثبت کرده‌اند، درخواست دریافت مهریه را داشته باشد.

باید ابتدا تمامی مدارک و دلایلی که نشان دهنده استطاعات زوج برای پرداخت مبلغ ۱۱۰ سکه است را ارائه دهید. در واقع لیستی از اموال زوج باید در دفتر ازدواج ارائه شود تا سردفتر بتواند تمامی اموال را برای دایره ثبت ارسال کند.

مدارک مورد نیاز برای سقف دریافت مهریه

برای این که مهریه را دریافت کنید نیاز است که تمامی مدارک و اسناد قانونی را تهیه کنید. این نکته را توجه داشته باشید که دریافت مهریه در صورتی امکان پذیر است که نکاح به صورت قانون انجام شده باشد. مدارک مورد نیاز و ضروری برای مطالبه مهریه شامل مدارک شناسایی زن است. همان طور که می‌دانید مدارک شناسایی شامل کارت ملی و شناسنامه اوست و اگر از مدارک مرد کپی دارد می‌تواند آن‌ها را ارائه دهد. مهریه در طلاق توافقی هم به همین روش انجام خواهد شد و نیاز است که زن مدارکی را تهیه کند.

مدرک مهم دیگر سند ازدواج زوجین است. هر فردی سند ازدواج دارد و در صورتی که سند ازدواج خود را گم کرده باشید نیاز است که از همان دفتر ازدواج  رونوشت آن دریافت کنید. می‌توانید مابقی مدارک را تهیه کنید در یک روز مشخص هم تقاضای مطالبه مهریه را به ثبت برسانید و هم رونوشت سند ازدواج را تهیه کنید. معمولا دفاتر ازدواج لیستی از اموال شوهر را هم برای ارسال به دایره ثبت تقاضا می‌کنند بنابراین بهتر است که زوجه قبل از مراجعه به این دفاتر لیستی از اموال شوهر را تهیه کنند.

نحوه نوشتن دادخواست سقف دریافت مهریه با گروه وکلای کرج وکیل

معمولا هنگامی که مهریه را دریافت می‌کنید باید دادخواستی تهیه کنید و همچنین نیاز است که مدارک مورد نیاز را تکمیل کنید در غیر این صورت در روند رسیدگی برای سقف دریافت مهریه اختلال ایجاد خواهد شد و مدت زمان زیادی طول می‌کشد. بهتر است در این خصوص با وکیل مهریه و وکلای خانواده در مشورت کنید تا از قوانین مربوطه آگاه شوید و از همه مهمتر وجود وکیل به شما این امکان را می‌دهد بدون دغدغه تمامی مراحل را طی کنید. گروه وکلای کرج وکیل با ارائه خدمات مشاوره حقوقی رایگان به شما تمامی مراحل مطالبه مهریه را توضیح خواهد داد.

سقف دریافت مهریه با گروه وکلای کرج وکیل

جمع بندی

با توجه به این که برخی از افراد گمان می‌کنند مهریه و مطالبه آن سقف مشخصی دارد، یادآوری این نکته مهم است که مبلغی که قانون برای مهریه مشخص کرده است ۱۱۰ سکه در صورتی است که مرد توانایی کافی برای پرداخت مبغ بیشتر از آن را نداشته باشد. به عبارتی دیگر نمی‌توان بیان کرد که قانون سقف مشخصی قرارداده است با اینحال بسیاری از زنان با دریافت ۱۱۰ سکه از دریافت مابقی ناامید می‌شود به این خاطر که همسرانشان اثبات می‌کنند که توانایی مالی کافی برای پرداخت مابقی را ندارد.

سوالات متداول

آیا مطالبه مهریه به معنای طلاق است؟

خیر، برخی گمان می‌کنند که اگر زن مهریه را دریافت کند به این معناست که باید حتما طلاق بگیرد در حالی که بدون طلاق هم می‌توان مهریه دریافت کرد.

با وجود سقف دریافت مهریه آیا امکان درخواست اعسار وجود دارد؟

بله، در صورتی که مرد توانایی مالی کافی نداشه باشد می‌تواند درخواست اعسار بدهد.

1/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 09426001201 مشاوره تلفنی رایگان - 09376848721 وکیل اداره کار - 09376818711