قوانین نگهداری از سگ در آپارتمان


  • ۱۷ دی ۱۴۰۱
  • بدون نظر
  • 5 دقیقه
  • تعداد بازدید:‌ 1303

در جوامع غربی نگهداری از سگ و دیگر حیوانات خانگی امری مرسوم شده است. امروزه؛ در جامعه ما با وجود اینکه دین اسلام به نجس بودن سگ اشاره کرده است اما سگ را به عنوان حیوان خانگی در منزل خود نگهداری می کنند. این روزها شاهد حمایت بسیاری از مردم از حقوق حیوانات هستیم.
اما انسان های مذهبی، همچنان نگهداری از حیوانات الخصوص سگ را در محیط خانواده و در منزل تایید نمی کنند.

آیا شما به حیوانات علاقه دارید؟ آیا تمایل به سرپرستی و نگهداری آنها در منزل خود دارید؟ آیا به نظر شما حمایت از حقوق حیوانات و نگهداری از آنها در آپارتمان محل سکونت خود جرم تلقی می شود؟ لطفاً مطلب را به طور کامل مطالعه فرمایید.

قوانین ایران در زمینه نگهداری از سگ چه می گوید؟

در قوانین ایران به صورت صریح نگهداری از سگ را جرم تلقی نکرده است و قانون خاصی مبنی بر این قضیه وجود ندارد. اما اگر برخی از قوانین را با دقت تفسیر کنیم،درمیابیم که نگهداری از سگ در برخی موارد جرم تلقی می شود.
از دیدگاه اسلام سگ حیوانی نجس می باشد. قوانین کشور ما (ایران) با توجه به قوانین اسلامی تدوین شده است. بنابراین در قانون کشور ما قوانین اسلامی لازم الاجرا می باشند.
در کنار نظریه که در بالا ذکر شد،عده ای با این نظر مخالف هستند و آن ها معتقدند که باید با حیوانات مهربان باشیم و با آنها رفتار خشونت آمیز نکنیم و قوانین شریعت اسلام را در این مورد لازم الاجرا نمی دانند و اعتقاد آنها این است که قانونی لازم الاجراست که صراحتا در متن قانون بیان شده باشد.
در کل نگهداری از سگ در محل سکونت خود جرم تلقی نمی شود. اما اگر همسایه ها با دلایلی از قبیل ایجاد آلودگی صوتی،کثیف کردن راه پله ها و ایجاد بوی نامطبوع دچار مشکل شوند می توانند با مراجعه به مقام قضایی درخواست رسیدگی به این موضوع را داشته باشند.
ما این را می دانیم که نگهداری حیوانات الخصوص سگ در آپارتمان مشکلاتی را به همراه دارد.
ذات حیوانات به طبیعت تعلق دارد و چون سکونت در آپارتمان قوانین مخصوص به خود را دارد همسایه ها به دلیل وجود آلودگی صوتی این حق را دارند که از این موضوع شکایت داشته باشند.

قوانینی که به جرم سگ گردانی اشاره میکنند

در بالا ذکر شد که قانون خاصی مبنی بر اینکه نگهداری از سگ و سگ گردانی جرم باشد وجود ندارد اما با تفسیر بعضی از قوانین دریافتیم که نگهداری از سگ در برخی موارد جرم تلقی می شود.

قانون مجازات اسلامی

ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی بیان می دارد که: هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته شود از قبیل: آلوده کردن آب آشامیدنی یا توزیع آب آشامیدنی آلوده رفع غیر بهداشتی فضولات انسانی و دامی و مواد زائد ریختن مواد مسموم کننده در رودخانه ها زباله در خیابان ها و کشتار غیرمجاز دام استفاده غیرمجاز فاضلاب خام یا پس آب تصفیه خانه های فاضلاب برای مصارف کشاورزی ممنوع می باشد و مرتکبین چنانچه طبق قوانین خاص مشمول مجاز شدیدتری نباشند به حبس تا یک سال محکوم خواهند شد.
اگر همسایه های آپارتمان به طریقی به مراجع قانونی این را اثبات کنند که نگهداری از سگ باعث از بین رفتن بهداشت عمومی مجتمع شده است بنابراین نگهداری از سگ قابل مجازات میشود.
این را به یاد داشته باشید که اگر خارج از شهر در باغ و یا در روستا از سگ به دلیل محافظت از اموال استفاده کنید موضوع مزاحمت برای همسایه ها و ایجاد آلودگی صوتی مورد بررسی قرار نمی گیرد.

آیین نامه اجرای قانون تملک آپارتمانها

طبق ماده ۳ این آیین نامه: قسمت هایی از ساختمان و اراضی و متعلقات آن ها که به طور مستقیم و یا غیرمستقیم مورد استفاده تمام شرکا میباشد، قسمتهای مشترک محسوب می گردد و نمیتوان حق انحصاری بر آنها قائل شد.
تبصرهای ماده بیان می کند که گذاشتن میز و صندلی و هر نوع اشیای دیگر و همچنین نگهداری از حیوانات در قسمتهای مشترک ساختمان ممنوع است.
با توجه به قانون ذکر شده اگر شخصی سگ و یا هر حیوان خانگی دیگری را در قسمتهای مشاع محل سکونت خود نگه دارد این حق را برای باقی اعضای ساختمان فراهم می آورد که این موضوع را به دستگاه قضایی گزارش دهد و امکان برخورد با فرد متخلف وجود دارد.

شکایت از نگهداری سگ در آپارتمان

با توجه به حقوق آپارتمان نشینی اگر همسایه در منزل خود از سگ نگهداری می کند و این موضوع به دلیل ترس از انتشار بیماری یا ایجاد آلودگی صوتی غیر قابل تحمل برای شما ایجاد مزاحمت می کند با یکی از دو روش که در زیر به آنها اشاره میشود میتوانید از حق خود دفاع کنید:
از طریق مدیریت ساختمان به همسایه مورد نظر به صورت کتبی تذکر داده شود.
به مراجع قضایی مراجعه نمایید و شکایت خود را مبنی بر مزاحمت و سلب آسایش عمومی به دستگاه قضایی تقدیم نمایید.

انجام مشاوره حقوقی با گروه وکلای کرج وکیل

با توجه به اینکه سختگیری ها مبنی بر عدم نگهداری از سگ از سال ۱۳۹۷ به صورت کاملاً رسمی نمایان شده است در صورت وجود هرگونه سوال حقوقی در رابطه با نگهداری از سگ در منزل با گروه وکلای کرج وکیل تماس حاصل فرمایید.
ما به صورت رایگان با مشاوره تلفنی در خدمت شما عزیزان هستیم.
اگر هرگونه سوال حقوقی در رابطه با موضوع ذکر شده یا چالش های حقوقی دیگر، زندگی شما را درگیر نموده است با گروه وکلای کرج وکیل تماس حاصل فرمایید.

آرامش تمام افراد جامعه وظیفه ایست که ما از روز نخست برای تک تک اعضای گروه وکلای کرج وکیل جز اولویت قرار داده ایم. با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 09426001201 مشاوره تلفنی رایگان - 09376848721 وکیل اداره کار - 09376818711