زنا چیست و آشنایی کامل با انواع آن و مجازات زنا و راه‌های اثبات


 • ۲۴ اسفند ۱۴۰۲
 • بدون نظر
 • 8 دقیقه
 • تعداد بازدید:‌ 667

زنا و مجازات زنا از اعمالی است  در اسلام به عنوان یکی از شنیع‌ترین و زشت‌ترین اعمال محسوب می‌شود. در کشور ما ایران، قانون بر اساس اسلام تدوین شده است و برای عمل زنا شدیدترین مجازات‌ها  تعیین شده است به همین منظور در ادامه در رابطه با این جرم شنیع و مجازات آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

مفهوم زنا و مجازات زنا

این جرم در قانون ایران به این صورت تعریف شده است که که زن و مردی بدون این که رابطه زوجیت بین آنها وجود داشته باشد رابطه جنسی برقرار کنند. به عبارتی دیگر اگر زن و مردی که این عمل را انجام داده اند نه به صورت دایم و نه به صورت موقت با یکدیگر ازدواج نکرده باشند، مرتکب عمل زنا شده اند. نکته‌ای که قابل توجه است این است که همسر زنی که مرتکب این عمل شنیع می‌شود می‌تواند همسرش را طلاق بدهد و همسرش می‌تواند در دادگاه تقاضای فرجام خواهی طلاق را داشته باشد و این دو مانعی ایجاد نمی‌کند.

باید توجه کرد که تنها با وجود شرایطی این جرم محقق می‌شود. به عبارتی دیگر تنها لمس کردن بدن زن و یا مرد زنا نیست و باید رابطه جنسی بین زن و مرد رخ داده باشد به این معنا که باید دخول تا ختنه گاه مرد رخ داده باشد. اگر یکی از زن یا مرد نسبت به عملی که انجام می‌دهند ناآگاه باشند نمی‌توان او را به دلیل زنا مجازات کرد بلکه باید هر دو آن‌ها عاقل به این کار باشند. قاضی دادگاه وظیفه دارد شرایطی را که در آن این عمل اتفاق افتاده است را بررسی کند و بعد از بررسی‌های لازم مجازات مناسب را اعلام نماید.

انواع زنا بر اساس قانون

مجازات زنا با توجه به انواع رابطه نا مشروعی که بین زن و مرد رخ می‌دهد؛ می‌تواند متفاوت باشد که در ادامه بیان می‌شود:

 • زنای محصنه و فرد محصن: در صورتی که رابطه جنسی بین زن و مردی رخ بدهد که یکی از آن‌ها یا هر دو آن‌ها متاهل باشد، این دو فرد مرتکب جرم زنا از نوع محصنه یا محصن شده است. اگر زن متاهل باشد و به این جرم مرتکب شود به او محصنه می‌گویند و در صورتی که مرد متاهل باشد و مرتکب این عمل نادرست شود، از او به عنوان محصن یاد می‌کنند. توجه داشته باشید که این افراد باید با همسرانشان بدون هیچ مانعی رابطه جنسی داشته باشند اما به هر حال باز هم مرتکب عمل شنیع زنا شده‌اند.
 • رابطه جنسی با افراد محارم: محارم شامل افرادی است که به صورت سببی و نسبی رابطه خویشاوندی با شخص دیگری دارد. اگر محارم با یکدیگر رابطه جنسی داشته باشند بر اساس قانون مرتکب جرم شده‌اند و بر اساس قانون مجازات می‌شوند.
 • تجاوز و زنا به عنف: در صورتی که مردی با زنی رابطه جنسی برقرار کند و این رابطه با زور و اجبار مرد بوده است و یا اینکه زن در هوشیاری کامل نبوده است یا فردی نابالغ بوده است، حکم زنای به عنف را دارد. این نوع زنا مجازات جداگانه‌ای دارد که در ادامه بیشتر درباره مجازات آن صحبت می‌کنیم.
 • زنای افراد غیر محصنه: اگر رابطه جنسی بین دو فرد که هر دوی آنها مجرد است اتفاق بیافتاد زنا از نوع غیر محصنه تحقق پیدا می‌کند. تفاوتی که این نوع زنا با زنای محصنه دارد این است که هر دو زن و مرد مجرد هستند و زن یا شوهری ندارند. اگر یکی از این افراد متاهل باشد به مجازات زنای افراد متاهل محکوم می‌شود.

مجازات زنا

مجازات زنا در قانون و شرع

دادگاه با توجه به نوع رابطه نامشروع جنسی بین زن و مرد اقدام به صدور مجازات مناسب آن می‌کند که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • در صورتی که رابطه جنسی بین یک زن متاهل با یک مرد متاهل اتفاق افتاده باشد و تمامی شرایط زنا نیز ثابت شده باشد حکم هردو سنگسار است. باید توجه کنید که اثبات این نوع زنا بسیار سخت است و نیاز است که شرایطی محقق شود برای مثال باید ۴ مرد عاقل و بالغ شهادت دهند که با چشمان خودشان انجام این عمل را دیده‌‌اند. از این نوع زنا همان طور که بیان شد به رابطه نا مشروع محصن و محصنه هم یاد می‌شود. توجه کنید که مرد متاهل اگر همسرش در کنار او باشد و می‌توانسته با او رابطه جنسی داشته باشد اما مرتکب این عمل شنیع شده باشد، سنگسار می‌شود.
 • اگر دو فردی که هر دو غیر محصنه یا مجرد هستند مرتکب زنا شده باشند به مجازات صد ضربه شلاق محکوم می‌شوند. نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که اگر مرد به دلیل دور بودن همسرش و یا بیماری او، مرتکب زنا با زنی شود، برای او مجازات زنای غیر محصنه وجود دارد یعنی به صد ضربه شلاق محکوم می‌شود.

در صورتی که زنا تا سه بار اتفاق بیافتد و هر سه بار هر دو مجازات شده باشند ولی برای چهارم دوباره رابطه جنسی نامشروع محقق شود به مجازات اعدام محکوم می‌شوند.

 • زنای به عنف همانطور که بیان شد نوع دیگری از زناست که حکم آن اعدام است.
 • در رابطه با زنای محارم نیز مجازات فردی که با زور با یکی از محارم خویش زنا انجام داده است اعدام است و فرد دیگری که تحت فشار و اجبار بوده است مجازاتی ندارد اما در صورتی که هر دوی آنها به زنا رضایت داشته باشند هر دو به مجازات رابطه نامشروع که همان اعدام است محکوم خواهند شد. نکته این که مردی که خیانت دیده است می‌تواند اخذ اجازه ازدواج مجدد از دادگاه را در کرج با رعایت شرایطی داشته باشد.

راه‌های اثبات زنا و مجازات زنا چیست؟

همانطور که بیان شد اثبات عمل زنا بسیار پیچیده است به عبارتی دیگر باید شرایطی موجود باشد تا رابطه جنسی نامشروع هم محقق شود مثلا باید حتما آلت مرد تا ختنه گاه در آلت تناسلی زن داخل شود. همچنین برای اثبات رابطه جنسی نامشروع نیاز است که یکی از موارد زیر اتفاق بیافتد:

 • فردی که مرتکب این عمل شنیع شده است اقرار به انجام این کار کند. به این معنا که بیان کند که عمل زنا یا رابطه نامشروع جنسی را انجام داده است. بین فردی که خودش اقرار می‌کند با فردی که به اجبار اقرار می‌کند تفاوت وجود دارد به عبارتی دیگر فرد نباید از روی اجبار اقرار نکند و اگر با رضایت خویش به این عمل اعتراف و اقرار می‌کند، باید چهار مرتبه در نزد قاضی دادگاه بیان کند که زنا را انجام داده است.
 • ممکن است شاهدانی انجام این عمل را شاهد بوده‌اند که در این صورت شهادت آنان در شرایط خاصی باید انجام شود. شاهدین باید از چهار مرد عاقل تشکیل شده باشند که در هنگام عمل زنا در صحنه حاضر بودند و مشاهده کردند. حضور سه مرد و دو زن عاقل و بالغ که با چشمان خودشان عمل زنا را دیده باشند یا دو مرد و چهار زن عادل و بالغ نیز پذیرفته است. تمامی شاهدین باید حتما شهادت بدهند که آلت تناسلی مرد تا ختنه گاه وارد آلت تناسلی زن شده است در غیر اینصورت شهادت آنها پذیرفته شده نیست.
 • گاهی اوقات قاضی با توجه به علم خویش و سایر شواهد و مدارکی که در پرونده وجود دارد ممکن است وقوع زنا و رابطه جنسی نامشروع را اثبات کند و با توجه به نوع رابطه جنسی نامشروعی که اتفاق افتاده است اقدام به صدور حکم نمایید.

زنا و آشنایی با مجازات آن با کرج وکیل

مجازات زنا و آشنایی با آن در کرج وکیل

همانطور که گفته شد زنا یکی از شنیع ترین اعمال هم در قانون ایران و هم در اسلام است. در صورتی که نیاز دارید درباره این موضوع بیشتر بدانید و با تمامی احکام قانونی و موارد قانونی جرم زنا آشنا شوید با وکلای خبره مشورت کنید.

همچنین وکلای کرج وکیل که درسطح شهر کرج فعالیت می‌کنند بهترین راهنمایی‌ها و مشاوره حقوقی را به افراد ساکن کرج می‌دهند که بهتر است برای دانستن اطلاعات بیشتر در خصوص زنا با وکیل در کرج تماس بگیرید.

جمع بندی

مجازات زنا با توجه به این که زن  یا مرد متاهل  یا مجرد می‌باشند  یا اینکه این عمل به صورت زور اتفاق افتاده است و با محارم انجام شده است متفاوت است. برای این منظور نیاز است که حتما قاضی دادگاه ابتدا نوع زنا را مشخص کند و سپس با توجه با تمامی شرایطی حکم مربوطه را صادر می‌کند که می‌تواند اعدام، سنگسار، و شلاق باشد.

برای اثبات رابطه نامشروع باید اقرار صورت بگیرد و اگر اقرار نبود باید شهادت توسط شاهدین عادل و عاقل انجام شود و در مرحله بعدی قاضی با توجه به علمی که دارد و با استفاده از مدارک و شواهد زنا را اثبات یا رد می‌کند.

سوالات متداول

منظور از زانی و زانیه کیست؟ به مردی که زنا انجام داده است زانی و به زنی که زنا داده است زانیه

گفته می‌شود. همچنین زنا کار کسی است که عمل زنا را انجام داده است.

در چه صورتی زنا محقق می‌شود؟ برای انجام عمل زنا باید حتما آلت مرد تا ختنه گاه در آلت زن فرو رفته باشد که بتوان به آن زنا گفت در غیر اینصورت این عمل زنا نیست.

4.6/5 - (7 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 09426001201 مشاوره تلفنی رایگان - 09376848721 وکیل اداره کار - 09376818711