نفقه چیست و چگونه باید آن را پرداخت کرد؟


 • ۱۵ شهریور ۱۴۰۲
 • بدون نظر
 • 7 دقیقه
 • تعداد بازدید:‌ 525

هنگامی که بحث از نفقه می‌شود بسیاری سوال می‌کنند که نفقه چیست و زن باید چگونه آن را دریافت کند؟ بعد از این که زن و مرد با یکدیگر ازدواج کردند نیاز است که حتما خرجی به زن پرداخت شود. بحث نفقه و خرجی بسیار طولانی است که در این مقاله به نکات مهم آن اشاره می‎‌کنیم.

منظور از نفقه چیست

قبل از این که درباره نکات مربوط به نفقه بحث کنیم نیاز است که ابتدا تعریفی که آن داشته باشیم. پس از این که زن و مرد با عقد دائم به ازدواج یکدیگر درآمدند؛ مرد باید خرجی زن را به او بدهد که به این خرجی نفقه گفته می‌شود. در قانون مصادیقی به عنوان خرجی در نظر گرفته شده است که شامل خوراک و پوشاک و مکانی برای زندگی در شان زن است. البته اگر زن دچار بیماری شود و یا این که در منزل پدری خود خادم داشته است؛ مرد موظف است برای او هزینه درمان و خادم را تهیه کند.

پرداخت خرجی در ازدواج دائم مرسوم است و در ازدواج‌های موقت تنها در صورتی می‌توان به زن نفقه را پرداخت کرد که زن شرط کرده باشد. بنابراین با دانستن نفقه چیست درباره سایر نکاتی که نیاز است بدانید در ادامه صحبت شده است.

 موارد اجباری پرداخت خرجی توسط مرد

دو مورد وجود دارد که مرد باید اجبارا به همسرش نفقه پرداخت کند که در ادامه درباره آن بحث شده است:

 • اولا که باید حتما بین زن و مرد نکاح دائم برقرار شده باشد. منظور این است که باید زن و شوهر به صورت دائم با یکدیگر ازدواج کنند. همان طور که بیان شد در ازدواج‌هایی که به صورت موقت است نفقه تعلق نمی‌گیرد مگر این که بین زن و مرد شرط شده باشد.
 • باید تمکین صورت بگیرد. یکی از دلایلی که باعث می‌شود زن مستحق دریافت نفقه نباشد عدم تمکین او است. به این معنا که زن در زندگی زناشویی از مرد اطاعت نکند و بدون دلیل منزل مشترک را ترک کند.
 • می‌توانید از وکیل خانواده در کرج برای موارد مربوط به پرداخت نفقه راهنمایی بخواهید.

اگر شوهر نفقه پرداخت نکند

اگر شوهر نفقه پرداخت نکند

همان گونه که در قسمت مربوط به نفقه چیست بیان شد پرداخت خرجی به زن اجباری است. گاهی اوقات مرد و زن بعد از این که زندگی مشترک را شروع کردند ممکن است دچار اختلافاتی شوند. برای مثال ممکن است خرجی همسرش را به او ندهد و یا در پرداخت خرجی اذیت کند. در این صورت زن با رعایت شرایط زیر می‌تواند از نفقه را درخواست کند:

 • درخواست نفقه از طریق دادگاه کرج و به صورت حقوقی: به این معنا که زن باید دادخواستی تنظیم کند و از دادگاه‌های کرج بخواهد که شوهر را ملزم به پرداخت خرجی کند. در این مرحله کارشناس تعیین می‌شود و با توجه به شان زن مبلغی مشخص می‌شود که مرد موظف به پرداخت آن است.
 • شکایت کیفری از مرد: در شکایت کیفری زن ابتدا یک شکوائیه تنظیم می‌کند از دادگاه درخواست مجازات مرد را دارد. در این روش زن فقط می‌تواند از شوهرش شکایت کند ولی نمی‌تواند نفقه را مطالبه کند. توصیه می‌شود برای اطلاع از مراحل شکایت کیفری با وکیل مناسب در کرج وکیل مشورت کنید.

نفقه چیست و چه کسانی باید خرجی دریافت کنند؟

علاوه بر این که نفقه باید باید به زن پرداخت شود دو گروه از افراد وجود دارند که مرد موظف است به آن‌ها هم خرجی بدهد.

 • فرزند
 • پدر و مادر

البته باید این نکته را در نظر بگیرید دادن خرجی زن اولویت دارد اما با این حال با درنظر گرفتن شرایطی قاضی دادگاه در کرج مرد را به پرداخت فرزند و والدین هم محکوم می‌کند. بنابراین پاسخ به این سوال که نفقه چیست و به کدام افراد تعلق می‌گیرد؟ این است که  فقط مختص زن نیست و فرزند و والدین هم می‌توانند درخواست پرداخت نفقه را داشته باشند. اگر درباره نفقه فرزند و والدین سوال بیشتری دارید می‌توانید با کرج وکیل مشورت کنید.

آیا پرداخت نفقه در دوران عقد نیاز است؟

برخی از افراد سوال می‌کنند که آیا نیاز است به همسرم که در دوران عقد با او به سر می‌برم مبلغی بابت خرجی بدهم یا خیر؟ این سوال تا حد زیادی به عرف هر منطقه هم بستگی دارد به این خاطر که بسیاری از مناطق رسم دارند که داماد به همسرش در دوران عقد خرجی نمی‌دهد و بعد از این که زن وارد منزل مشترک شد از شوهرش می‌تواند خرجی دریافت کند.

اما به طور قانونی همان طور که در نفقه چیست بیان شد بعد از این که عقد نکاح برقرار شد نیاز است که مرد به همسرش مبلغی را به عنوان نفقه یا خرجی پرداخت کند. بنابراین به طور کلی دادن خرجی به همسر در دوران عقد به قانون و عرف منطقه بستگی دارد.

نکته‌ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که اگر زن از حق حبس استفاده کند؛ باز هم به او نفقه تعلق خواهد گرفت، حق حبس به این معناست که زن تا زمانی که مهریه او پرداخت نشده است از تمکین خودداری می‌کند البته به این شرط که قبلا تمکین نکرده باشد.

مقدار خرجی و نفقه

مقدار مبلغی که به عنوان خرجی شناخته می‌شود و نیاز است که به زن پرداخت شود؛ با توجه به نیاز زن تعیین می‌شود. اگر مرد و زن در میزان پرداخت مبلغی به عنوان نفقه به توافق برسند که بر همان مقدار نیاز است که مرد به زن خرجی بدهد. اما در صورتی که توافقی حاصل نشد باید حتما به دادگاه رجوع شود تا دادگاه بر اساس نظر کارشناس و نیاز و شان و منزلت زن مقدار نفقه را مشخص کند. بنابراین یک مبلغ به صورت کلی وجود ندارد و بیشتر به نظر کارشناس دادگاه بستگی دارد.

سایر نکات مربوط به نفقه چیست

در بحث مربوط به نفقه چیست نکاتی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • اگر زن شاغل باشد؛ باز هم مرد باید به او مبلغی را به عنوان خرجی و نفقه به او پرداخت کند؛ حتی اگر زن به آن مبلغ نیاز نداشته باشد.
 • فقیر و یا ثروتمند بودن زن ربطی به پرداخت نفقه ندارد بلکه حتی اگر زن ثروتمند هم باشد، می‌تواند خرجی خود را بخواهد.
 • اگر قبلا مرد به زن خرجی پرداخت نکرده باشد؛ زن می‌تواند از دادگاه تقاضا کند که مقدار خرجی گذشته هم پرداخت شود.

نفقه چیست در کرج وکیل

نفقه چیست در کرج وکیل

برای این که بتوانید با استفاده از دو روش کیفری و حقوقی نفقه خود را مطالبه کنید نیاز است که با مراحل دریافت نفقه آشنا باشید. یکی از مهمترین نکته‌ای که باید هنگام دریافت نفقه به آن توجه داشته باشید مسئله مربوط به وجود وکیل مناسب است که بتواند به شما در تمامی مراحل راهنمایی بدهد.

توصیه ما این است که از وکیل نفقه در کرج وکیل مشورت بخواهید به این خاطر که تخصص و مهارت کافی در پرونده‌های نفقه دارد. علاوه بر اگر قصد دارید از مشورت و راهنمایی یک وکیل استفاده کنید می‌توانید با کرج وکیل مشاوره رایگان تلفنی داشته باشید.

جمع بندی

نفقه همان مقدار خرجی است که مرد موظف است به زن پرداخت کند و در صورتی که مرد از پرداخت آن خودداری کند؛ زن می‌تواند از مرد شکایت کند و به صورت روش حقوقی نفقه خود را مطالبه کند. پرداخت خرجی و یا نفقه به زن اجباری است و در صورتی که زن شاغل باشد هم نیاز است که به او خرجی داده شود.

سوالات پایانی

آیا تهیه اثاث منزل از وظایف مرد است؟

بله، اگرچه که در عرف رسم است که خانواده دختر اثاثیه منزل را تهیه می‌کنند اما در به طور قانونی تهیه لوازم و اثاث منزل از وظایف مرد است.

مزایای استفاده از وکیل نفقه در کرج وکیل چیست؟

وکیل نفقه در کرج وکیل نه تنها در زمینه نفقه مشورت و راهنمایی می‌دهد بلکه به صورت تخصصی در زمینه خانواده فعالیت می‌کند و از قوانین و مقررات مربوطه اطلاع دارد بنابراین می‌توانید به او اعتماد کنید.

امتیاز به این مطلب
سوالات شما
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 09426001201 مشاوره تلفنی رایگان - 09376848721 وکیل اداره کار - 09376818711