برای انحصار وراثت کجا برویم؟ معرفی ۰ تا ۱۰۰ مراحل آن


 • ۲۴ اسفند ۱۴۰۲
 • بدون نظر
 • 6 دقیقه
 • تعداد بازدید:‌ 405

بعد از فوت مورث نیاز است که وارثان برای تهیه گواهی انحصار وراثت اقدام کنند. در این صورت نیاز است که مراحل قانونی گواهی انحصار وراثت را از وکیل متخصص پرسش و جو نمایید. مهمترین سوال این است که برای انحصار وراثت کجا برویم؟ بنابراین در این مقاله به پاسخ این پرسش می‌پردازیم.

منظور از انحصار وراثت چیست؟

برای این که هر کدام از وارثان بتوانند کارهای قانونی و حقوقی متوفی را در ادرات و ارگان‌های رسمی انجام دهند، نیاز است که ابتدا یک گواهی به نام انحصار وراثت دریافت کنند. در این گواهی تمامی اطلاعات مربوط به متوفی و تعداد وارثین او بیان شده است. برای این که بتوانید این گواهی را دریافت کنید باید ابتدا مدارک زیر را همراه داشته باشید:

 • شناسنامه فرد فوت شده که نشان دهنده هویت اوست.
 • گواهی فوت که از مراجع قانونی دریافت شده است.
 • اگر فرد متوفی وصیت نامه دارد، باید در کنار دیگر مدارک ارائه شود.
 • نیاز است که وراث و یا شناسنامه آن‌ها هم وجود داشته باشد. البته حضور یکی از وراث برای تهیه این گواهی کافی است.
 • تهیه یک استشهادیه محضری که نشان دهنده این است که برخی از نزدیکان و همسایگان شهادت می‌دهند که متوفی در تاریخ مشخصی که بیان شده است؛ فوت کرده است.
 • عقد نامه متوفی در صورتی که او متاهل باشد.
 • گواهی مربوط به تسلیم اظهارنامه مالیاتی. این گواهی برای پرداخت مالیات بر ارث است.

برای انحصار وراثت کجا برویم؟

در مرحله بعدی نیاز است که برای گواهی مربوط به انحصار ورثه اقدام شود. یکی از رایج ترین سوالات این است که برای انحصار وراثت کجا برویم؟ درادامه پاسخ به این سوال داده می‌شود.

برای انحصار وراثت و دریافت گواهی مربوطه به کجا برویم؟

پس از این که مدارک لازم را تهیه کردید نیاز است که در سطح کرج نزدیک ترین شورای حل اختلاف به محل مسکونی متوفی را پیدا کنید و فرم م مربوط به صدور گواهی را در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی پر کنید. لازم به ذکر است که در دفتر خدمات الکترونیک قضایی باید نزدیک‌ترین شورای حل اختلاف را انتخاب کنید. پس از این که درخواست خود را در سامانه خدمات الکترونیکی ثبت کردید نیاز است که حتما به شورای حل اختلاف مراجعه نمایید.  در واقع مرجع اصلی برای صدور این گواهی همان شورای حل اختلاف است.

بنابراین پاسخ به این پرسش که برای انحصار وراثت کجا برویم؟ مشخص می‌شود. اما درادامه نیاز که با مراحل دریافت این گواهی آشنایی داشته باشید.

مراحل دریافت انحصار وراثت

پاسخ به این پرسش که برای انحصار وراثت کجا برویم؟ برای دریافت یک گواهی انحصار ورثه کافی نیست و باید این مراحل را هم طی کنید:

 • در مرحه اول نیاز است که هر کدام از وارثین و یا فردی که به نمایندگی از دیگر وارثان برای تهیه گواهی انحصار وراثت اقدام می‌کند، مدارک مربوط را تهیه کنند. این مدارک پیش‌تر برای شما بیان شد.
 • برای ادامه نیازاست که در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی درخواست خود را ثبت نمایید. در این مرحله باید فرم‌های مخصوص را پر نمایید که شما می‌توانید از وکلای کرج وکیل مشورت بخواهید.
 • یکی از فرم‌هایی که شورای حل اختلاف در اختیار شما قرار می‌دهد فرم مربوط به هویت وارثان است. این فرم باید به تایید تمامی وراث برسد و سپس به شورای حل اختلاف تحویل داده شود.
 • مراجعه به شورای حل اختلاف مرحله دیگری است که باید توسط ورثه طی شود. در واقع هنگامی که گفته می‌شود برای انحصار وراثت کجا برویم؟ می‌توان بیان کرد این مرحله پاسخ به سوال این دسته از افراد است. در این مرحله ارث باید به صورت کاملا قانونی تعیین شود و تقسیم ارث هم به صورت عادلانه طی شود.
 • پس از این که مراحل توضیح داده شده در بالا را طی کردید؛ باید آگهی مربوط به وارثت و انحصار ورثه را نشر بدهید. این مرحله به این خاطر است که اگر ورثه اعتراض دارد، اعتراض خود را در مهلت بیان شده، اعلام کنند.
 • اگر اعتراضی وجود نداشت باید حکم نهایی را از شورای حل اختلاف دریافت کنید.

عدم همکاری وراث برای دریافت گواهی انحصار ورثه

ممکن است که در کنار سوال برای انحصار وراثت کجا برویم؟ این سوال پیش بیاید که اگر یکی از وراث برای صدور گواهی همکاری نکند؛ چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ باید در پاسخ بیان کنیم که جای نگرانی ندارد. به این خاطر که شورای حل اختلاف برای این که استعلام وراث را بگیرد از ثبت احوال می‌خواهد، اطلاعات لازم را برای او بفرستد.  بنابراین از این جهت جای نگرانی وجود ندارد.

این نکته را توجه داشته باشید که برای انحصار وراثت در کرج دو گواهی وجود دارد، گواهی محدود و گواهی نامحدود که وراث می‌توانند یکی از این دو را دریافت نمایند. مدت دریافت این گواهی کمی متفاوت است و افرادی که تخصص بیشتری در دریافت این گواهی دارند قطعا با سرعت بیشتر می‌توانند مراحل را طی کنند. بهترین راهکار این است که از یک وکیل متخصص مشاوره دریافت نمایید که در ادامه یک وکیل متخصص به شما معرفی می‌شود.

برای انحصار وراثت کجا برویم؟ گروه وکلای کرج وکیل

دریافت گواهی انحصار ورثه برای دارای مراحل پیچیده است و گاهی نیاز است که برای انجام مراحل آن با وکیل مناسب مشورت کنید. بهترین وکلایی که به شما می‌توانند راهنمایی و مشورت بدهند، وکلای ارث هستند. این دسته از وکلا تمامی قوانین و مراحل را می‌دانند و به همین دلیل با تمامی مراحل پیچیده آشنایی دارند. برای مراحل دریافت گواهی انحصار وراثت بهتر است ابتدا با وکیل ارث در کرج وکیل مشاوره نمایید. گروه وکلای کرج وکیل با ارائه مشاوره رایگان حقوقی به شما کمک فراوانی می‌کند. همچنین می توانید برای آشنایی بیشتر با تفاوت حصر وراثت و انحصار وراثت بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید.

برای انحصار وراثت کجا برویم؟ گروه وکلای کرج وکیل

جمع بندی

برای دریافت گواهی انحصار وراثت باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید. پس از این که فرم مربوط به ورثه را پر نمودید باید این فرم را به تایید تمامی ورثه برسانید و اگر دسترسی به آن‌ها ندارید جای نگرانی نیست. در مرحله آخر باید یک گواهی منتشر شود که اگر اعتراضی بود، اعلام شود.

سوالات متداول

آیا اظهارنامه مالیاتی و تسلیم این اظهارنامه ضروری است؟

برای افرادی که قبل از سال ۹۵ فوت کرده‌اند و ورثه تازه قصد دارند انحصار ورثه انجام دهند؛ نیاز است که این گواهی ارائه شود و نه تمامی افراد.

آیا باید برای دریافت این گواهی هزینه پرداخت کرد؟

باید هزینه‌ای در دفتر خدمات الکترونیک قضایی برای ثبت درخواست صادر نمود.

3.7/5 - (4 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 09426001201 مشاوره تلفنی رایگان - 09376848721 وکیل اداره کار - 09376818711