حق حبس چیست و آشنایی با شرایط استفاده از حق امتناع در کرج


 • ۱۵ شهریور ۱۴۰۲
 • بدون نظر
 • 6 دقیقه
 • تعداد بازدید:‌ 859

یکی از حقوقی که در قانون به زنان داده شده است حق حبس است. اگر سوال دارید که حق حبس چیست و زن چگونه می‌تواند از آن استفاده کند این مقاله به درد شما می‌خورد. در واقع یکی از مهمترین حقوقی که زن در زندگی مشترک شاید از آن بی اطلاع باشد این حق است که در ادامه توضیحات بیشتری درباره آن می‌دهیم.

تعریف حق حبس چیست

یکی از ضمانت اجراهایی که به صورت قانونی در آمده است و افراد می‌توانند از آن استفاده کنند حق حبس است. این حق در مسئله زناشویی هم توسط قانون گذار پیش بینی شده است. در زندگی زناشویی حق حبس چیست یکی از سوالات رایجی است که زنان بسیار می‌پرسند. این حق به این معناست که زن می‌تواند از انجام تعهداتی که در مقابل مرد دارد خودداری کند تا زمانی که مرد مهریه را به او پرداخت کند. شوهر موظف است در دورانی که زن از حق حبس استفاده می‌کند نفقه را به همسرش پرداخت کند.

نه تنها در امور زناشویی بلکه در خرید و فروش کالا هم افراد می‌توانند از این حق استفاده کنند به این معنا که اگر الف کالایی را به فرد ب بفروش و این کالا نیازمند بررسی باشد تا زمانی که اجازه بررسی کالا به ب داده نشده باشد او می‌تواند از پرداختن پول کالا خودداری کند.  به زبان ساده اگر انجام یک تعهد موکول به انجام تعهدی دیگر شود در اینصورت گفته می‌شود از حق حبس استفاده شده است. استفاده از این حق نیازمند وجود شرایطی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

تعریف حق حبس چیست

شرایط استفاده از حق امتناع

اسم‌های مختلفی برای حق حبس چیست وجود دارد که حق امتناع و حق عدم انجام تکلیف هم شناخته می‌شود. استفاده از حبس نیازمند وجود شرایطی است که باید حتما این شرایط رعایت شود. از اصلی‌ترین شرایطی که برای آن وجود دارد این است که تعهد به صورت حال باشد یعنی زمان مشخصی برای انجام تعهد تعیین نشده باشد.

در خصوص مهریه هم باید حتما مهریه به صورت عندالمطالبه باشد که زن بتواند از حق امتناع خود استفاده کند. در صورتی که مهریه به صورت عندالستطاعه باشد امکان استفاده از این حق وجود ندارد.

شرط دیگری که نیاز است که حتما رعایت شود این است که قبلا آن تعهد انجام نشده باشد. برای مثال درباره خرید و فروش کالا باید مبلغ کالا و یا ثمن پرداخت نشده باشد و یا در خصوص مهریه هم لازم است که زن قبلا تعهدات خود را انجام نداده باشد. به عبارتی دیگر اگر زن قبلا از مرد تمکین کرده باشد دیگر نمی‌تواند از حق حبس استفاده کند.

مواردی که حق حبس ساقط می‌شود

پس از اطلاع درباره این موضوع که حق حبس چیست باید بدانید در برخی موارد حق امتناع ساقط می‌شود و زن نمی‌تواند از این حق استفاده کند این موارد در زیر توضیح داده شده است:

 • اگر زن در عقد نامه نوشته باشد که نمی‌خواهد از حق حبس استفاده کند. باید در عقد نامه به صورت صریح و روشن نوشته شده باشد که زن این حق را از خود سلب می‌کند.
 • مورد دیگر در جایی است که زن تعهدات خود را در مقابل شوهر انجام داده باشد. برای مثال در منزل مشترکی که شوهر تهیه کرده است زندگی کند و یا این که به صورت خاص از همسرش تمکین کند.
 • همان طور که بیان شد باید مهریه زن به صورت حال و عندالمطالبه باشد و برای دریافت آن شرطی قرار داده نشده باشد. مثلا اگر شرط شده باشد که در صورتی که مرد توانایی مالی داشت مهریه را دریافت می‌کنم امکان استفاده از حق حبس وجود ندارد.
 • نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه داشت این است که اگر مرد توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد بازهم برای زن این حق وجود دارد و عدم توانایی مرد نمی‌تواند دلیلی برای از بین رفتن حق امتناع از وظایف زناشویی شود.

نکات مهم درباره حق حبس چیست

نکات مهم درباره حق حبس چیست

در رابطه با حق امتناع نکاتی باید رعایت شود که بسیار مهم هستند و پس از اینکه در رابطه با حق حبس چیست آشنا شدید لازم است که این نکات را هم بدانید:

 • اولین نکته‌ای که باید حتما آن را بدانید این است که در زمانی که زن از حق حبس استفاده می‌کند هیچ شخصی نمی‌تواند او را مجبور به تمکین عام و یا خاص از شوهرش بکند.
 • در مهریه‌هایی که به صورت قسط بندی شده در می‌آید تا زمانی که آخرین قسط پرداخت شود زن همچنان حق حبس دارد و می‌تواند از آن استفاده کند.
 • مرد به خاطر عدم تمکین زن حق ندارد که نفقه او را قطع کند. بلکه باید نفقه پرداخت شود و در صورتی که مرد از پرداختن نفقه خودداری کند زن می‌تواند از او شکایت کند.

منظور از تمکین در حق امتناع چیست؟

همان طور که بیان شد زن باید بعد از عقد از شوهرش تمکین کند. منظور از تمکین این است که از شوهر اطاعت کند و در منزلی که او برایش تهیه کرده است زندگی کند. تمکین نوع عام و خاص  دارد. پس از برقرار شدن عقد ازدواج زن می‌تواند تمکین نکند و ابتدا از حق حبس استفاده کند.

به این معنا که از برقراری رابطه جنسی با مرد و یا از رفتن به منزل شوهر خودداری کند تا زمانی که مهریه او پرداخت شود. اگر زن در طول مدتی که از این حق استفاده می‌کند تمکین کند حق امتناع از وظایف زناشویی ساقط می‌شود و دیگر نمی‌تواند از آن استفاده کند بنابراین اگر قبلا زن تمکین کرده باشد باز هم نمی‌تواند از حق حبس استفاده کند.

آشنایی با حق حبس با گروه وکلای کرج وکیل

 برای استفاده از حبس و حق امتناع لازم است که ابتدا با وکیل خانواده متخصص در کرج مشورت کنید تا بتوانید بهترین راهنمایی را دریافت کنید. استفاده از این حق نه تنها در حقوق خانواده بلکه در قوانین و مقررات تجاری هم رعایت می‌شود بنابراین بهتر است از گروه وکلای کرج وکیل برای آشنایی بهتر با قوانین مربوطه کمک بگیرید.

همچنین کرج وکیل می‌تواند به شما مشاوره حقوقی رایگان بدهد و توصیه‌های لازم را بدهد.

جمع بندی

یکی از مهمترین حقوقی که نه تنها برای زن بلکه برای تجار وجود دارد حق حبس است که به این معناست که تعهدات خودم را به انجام تعهد فرد مقابلم موکول می‌کنم. این حق دارای شرایطی است مثلا این که قبلا بخشی از آن تعهدات خودتان را در مقابل فرد دیگری انجام نداده باشید و یا این که این حق را از خودتان سلب نکرده باشید.

سوالات پایانی

آیا در ازدواج موقت هم حق حبس وجود دارد؟

بله این حق فقط مختص ازدواج دائم نیست و در ازدواج موقت هم می‌توان از آن استفاده کرد.

آیا امکان ازدواج مجدد زوج در صورتی که خانم از حق حبس استفاده می‌کند وجود دارد؟

در حق امتناع خانم بر طبق قانون از یکی از حق قانونی خودش استفاده می‌کند و مرد نمی‌تواند به این خاطر که همسرش تمکین نمی‌کند مجددا ازدواج کند.

5/5 - (2 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان 09426001201 09376848721 09426001202 09108460692