فسخ نکاح چیست و تفاوت آن با طلاق در چیست


  • ۳۰ بهمن ۱۴۰۲
  • بدون نظر
  • 6 دقیقه
  • تعداد بازدید:‌ 455

شاید کلمه فسخ را بارها در قراردادهای تجاری یا غیرتجاری شنیده باشید اما فسخ فقط مربوط به قراردادها نیست بلکه در نکاح نیز امکان استفاده از فسخ وجود دارد که البته با توجه به شرایطی باید اعمال شود. فسخ نکاح به این معناست که عقد ازدواج بین دو نفر با وجود شرایطی که در این مقاله بیان می‌شود، به صورت یک طرفه ازبین می‌رود و در واقع علقه زوجیت بین زن و مرد دیگر از بین خواهد رفت. در ادامه بیشتر درباره فسخ در نکاح می‌آموزیم.

منظور عبارت از فسخ نکاح چیست؟

همه ما درباره انواع طلاق و این که چطور زوجیت به واسطه طلاق از بین می‌رود می‌دانیم اما کمتر کسی درباره فسخ در نکاح شنیده است. فسخ مانند طلاق یکی از روش‌هایی است که باعث می‌شود زوجیت از بین برود و علت اصلی که نکاح فسخ می‌شود وجود برخی از عیوب در زن یا مرد است. فسخ در عقد نکاح مانند شرایط طلاق نیست بلکه باید شرایط خاصی رعایت شود و همان طور که بیان شد، حتما باید یکی از زوجین عیوب فسخ در عقد نکاح را داشته باشد در غیر اینصورت امکان فسخ عقد نکاح وجود نخواهد داشت.

تفاوت فسخ نکاح با طلاق در چیست؟

سوالاتی زیادی درباره تفاوت‌های فسخ در عقد نکاح و طلاق پرسیده می‌شود که در ادامه درباره این تفاوت‌ها بیشتر توضیح داده می‌شود:

  • فسخ نیاز به وجود شرایط خاصی نیست و یکی از طرفین می‌توانند به محض اطلاع از عیوب یک طرفه عقد را فسخ کنند در حالی که برای طلاق نیاز است که برای مثال زن در عادت ماهانه نباشد و در صورتی که زن در ایام عادت ماهانه باشد امکان جاری شدن صیغه طلاق وجود نخواهد داشت.
  • بعد از این که فسخ انجام شد، امکان این که شوهر بتواند به همسرش رجوع کند وجود نخواهد داشت اما در طلاق از نوع رجعی شوهر می‌تواند به زنش رجوع کند.
  • برای انجام طلاق نیاز است که تشریفاتی طی شود برای مثال برای طلاق توافقی بدون وکیل نیاز است که حتما زن و شوهر وارد سامانه تصمیم شوند و بعد از گذراندن جلسات مشاوره دادخواست خود را در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در کرج به ثبت برسانند. برای فسخ نیازی به هیچ تشریفاتی نیست.

تفاوت فسخ نکاح با طلاق در چیست؟

موارد مربوط به فسخ نکاح

همان گونه که بیان شد فسخ بعد از جاری شدن نکاح فقط با رعایت شرایط خاصی اتفاق می‌افتد و در صورتی که این شرایط و موارد نباشد، امکان استفاده از حق فسخ وجود نخواهد داشت:

در صورتی که زن یا مرد به برخی از عیوب مبتلا باشند و این عیب را از دیگری پنهان کند؛ در این صورت فردی که فریب خورده است می‌تواند نکاح را فسخ کند. فسخ از جانب زن و مرد موارد متفاوتی دارد که در ادامه بیان خواهد شد:

فسخ از جانب زن

فسخ از جانب زن به این معناست که مرد دارای عیوبی بوده است و مرد این عیوب را پنهان کرده است. وجود برخی از بیماری‌ها در مرد باعث می‌شود که برای زن حق فسخ به وجود آید. خصا، عنن، قطع بودن آلت تناسلی مرد از بیماری‌هایی است که اگر مرد آن بیماری‌ها را داشته و زن از قبل از وجود آن بیماری‌ها اطلاع نداشته باشد، برایش فسخ در عقد نکاح به وجود خواهد آمد.

موارد فسخ از سوی مرد

فسخ فقط برای زن نیست بلکه مرد هم اگر عیوبی در زن ببیند باعث می‌‌شود، این حق را دارد با اثبات آن در دادگاه به صورت یک جانبه نکاح را فسخ کند.  قرن، جذام، برص، افضا از بیماری‌های زنانه‌ای است که حق فسخ را برای مرد به وجود می‌آورد. البته این نکته مهم را توجه داشته باشد زمین گیر بودن زن و نابینایی هر دو چشم او نیز مواردی دیگری است که حق فسخ را برای مرد به وجود می‌آورد.

نکته دیگر وجود جنون در مرد و زن است. این عیب برای هر دو به صورت مشترک است و اگر یکی از مرد یا زن دچار جنون باشد فسخ برای هر دو به وجود می‌آید.

نحوه ثبت دادخواست فسخ نکاح

برای انجام مراحل فسخ نیاز است که ابتدا حساب کاربری در سامانه ثنا داشته باشید. وجود حساب کاربری در این سامانه ضروری است در غیر این صورت امکان ثبت دادخواست وجود نخواهد داشت. اولین کاری که پس از باز کردن حساب کاربری باید انجام بدهید ارسال اظهارنامه برای طرف دیگر است.

پس از آن نیاز است که دادخواستی در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به ثبت برسانید. توجه داشته باشید که برای تنظیم دادخواست بهتر است که ابتدا از یک وکیل خانواده در کرج مشاوره رایگان حقوقی دریافت کنید. پس از این که دادخواست با موفقیت به ثبت رسید درخواست فسخ در عقد نکاح بررسی خواهد شد. فردی که درخواست فسخ می‌دهد باید حتما دلایل و مدارک را ارائه دهد و حتی در مواردی نیاز به وجود مدارک پزشکی است.

مهریه زن در فسخ نکاح

یکی از مواردی که سوال می‌شود مهریه در صورت فسخ است. معمولا هنگامی که طلاق جاری می‌شود زن با عنوان مالک مهریه می‌تواند تمامی مبلغ مهریه تا سقف دریافت مهریه، مطالبه کند. با این وجود مقررات مربوط به فسخ اندکی متفاوت است. اگر زن هنوز با همسرش رابطه زناشویی را انجام نداده باشد، مستحق دریافت مهریه نیست اما اگر رابطه زناشویی اتفاق افتاده باشد، باید به او مهریه را تمام و کمال پرداخت کرد.

مهریه زن در فسخ نکاح

این نکته مهم را در نظر داشته باشید که اگر علت فسخ عنن در مرد باشد، زن می‌تواند نصف مهریه خودش را مطالبه کند. به این خاطر که این عیب مربوط به نقصی در مرد است.

جمع بندی

فسخ نکاح با طلاق کاملا متفاوت است و به همین دلیل مراحل انجام آن از نوشتن دادخواست تا صدور حکم دادگاه با طلاق متفاوت است. معمولا شرایطی که برای فسخ نیاز است مربوط به وجود عیوبی در مردان یا زنان است در حالی که طلاق دلایل و علت‌های دیگری می‌تواند داشته باشد.

برای نوشتن دادخواست مناسب برای انجام مراحل فسخ در نکاح نیاز است که متقاضی با یک وکیل مناسب مشورت نماید. وکلای گروه کرج وکیل با ارائه مشاوره مناسب و نحوه جمع آوری مدارک این امکان را برای متقاضی فسخ به وجود می‌آورد که او بدون هیچ گونه مشکلی بتواند مراحل فسخ را به درستی انجام دهد.

سوالات متداول

آیا امکان فسخ پس از به وجود آمدن عیوب بعد از عقد وجود دارد؟

خیر، لازم است که در هنگام عقد یکی از عیوب فسخ در مرد یا زن وجود داشته باشد.

آیا در دوران عقد امکان فسخ عقد نکاح وجود دارد؟

بله در صورتی که عیب قبل از عقد وجود داشته باشد و مرد یا زن از وجود آن اطلاع نداشته باشد امکان فسخ وجود خواهد داشت.

امتیاز به این مطلب
سوالات شما
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان 09426001201 09376848721 09426001202 09108460692