ناشزه چیست و آشنایی خصوصیات زن ناشزه با کرج وکیل


 • ۵ شهریور ۱۴۰۲
 • بدون نظر
 • 6 دقیقه
 • تعداد بازدید:‌ 803

یکی از نکاتی که در رابطه بین زوجین مطرح می‌شود مسئله مربوط به ناشزه است. ناشزه چیست اولین سوالی است که هم ممکن است برای زن و هم برای مرد پیش بیاید. نشوز در واقع به معنای تمکین است که ممکن است دعوای تمکین را درپی داشته باشد به همین خاطر در دادگاه‌های کرج بسیار مسئله ناشزه مطرح می‌شود و اهمیت فراوانی دارد. در این مقاله به بررسی ناشزه چیست و تمامی موارد و احکام آن می‌پردازیم.

ناشزه به چه معنا است؟

نشوز و ناشزه در لغت حقوقی به عدم تمکین و عدم اطاعت از فرد است. در بیشتر موارد هنگامی که صحبت از ناشزه چیست می‌‍شود ذهن‌ها به سمت زن و عدم اطاعت او از شوهرش می‌رود. در حالی که این عدم تمکین تنها برای زن نیست و امکان دارد که مرد هم دچار نشوز شود.

گاهی اوقات زن  از همسر خود اطاعت نمی‌کند و به عبارت دیگر نه از او تمکین می‌کند و نه در منزلی که شوهرش برای او تهیه کرده است زندگی نمی‌کند. زنی که این شرایط را دارد ناشزه شده است. این که زن در منزل شوهر زندگی نکند و یا از او چه به صورت عام و چه به صورت خاص تمکین نکند باید حتما بدون عذر موجه باشد.

در مقابل مرد ناشزه کسی است که نافرمانی انجام دهد و تکالیف و وظایفی را که طبق قانون بر عهده او است انجام ندهد. برای مثال تهیه نفقه یکی از وظایف قانونی مرد است و اگر مرد این وظیفه خود را به درستی انجام ندهد ناشزه به حساب می‌آید. بنابراین به طور کلی ناشزه به معنای عدم اطاعت زن و مرد از یکدیگر است.

شرایط زنی که ناشزه می‌شود

همان طور که بیان شد هم مرد وهم زن می‌تواند ناشزه باشد و تمکین نکند. به طور کلی زنی که ناشزه است دارای شرایط زیر است:

 • در صورتی که زن بدون هیچ گونه دلیلی از منزلی که شوهر برایش تهیه کرده است خارج شود.
 • در صورتی که زن از تمکین خاص خودداری کند. به این معنا که از برقراری رابطه جنسی بدون دلیل خودداری کند.
 • اگر تکالیف و وظایفی که قانوناً برعهده زن است توسط او انجام نشود.
 • اشتغال زن به شغلی که خلاف حیثیت و آبروی خانوادگی مرد است.

به طور کلی اگر تمکین عام و خاص صورت نگیرد شرایط ناشزه بودن زن پیش می‌آید  و مرد می‌تواند از دادگاه خانواده کرج تقاضای تمکین نماید. در ادامه به بررسی وضعیت نفقه در صورتی که زن ناشزه باشد می‌پردازیم.

نفقه برای زنان ناشزه

نفقه برای زنان ناشزه

حال که با تعریف ناشزه چیست آشنا شدیم در این قسمت به بررسی برخی از احکام نشوز زن می‌پردازیم.

 • یکی از مواردی که در بحث مربوط به نشوز مطرح می‍شود، نفقه است و همان طور که می‎‌دانید یکی از حقوق مالی زن به حساب می‌آید که مرد باید در طول زندگی مشترک به زن پرداخت کند. برای پرداخت نفقه نیاز است که زن حتما از مرد تمکین کند. تمکین هم به صورت عام و هم به صورت خاص باید انجام شود تا زن مستحق دریافت نفقه باشد.

از آنجایی که ناشزه به معنی عدم تمکین از مرد است، نفقه به زنی که ناشزه است پرداخت نمی‌شود و اعتراض زن در دادگاه خانواده کرج تاثیری ندارد. توصیه می‌شود با وکیل خانواده در کرج مشورت شود تا مراحل و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

 • مهریه از اموال متعلق به زن است و باید حتما بعد از طلاق به زن داده شود. متاسفانه بیشتر زنان و مردان فکر می‌کنند تنها درصورت طلاق باید زن مهریه را دریافت کرد که این تصور غلطی است. از آنجایی که مهریه از اموال زن به حساب می‌آید باید حتما به او پرداخت شود.

 شرایط ناشزه شدن مرد

احکام نشوز و ناشزه چیست فقط برای زن وجود ندارد و همان طور که قبل‌تر بیان شد احکام نشوز برای مرد هم وجود دارد:

 • اگر مرد در صورتی که زن تمکین کند مخارج زندگی او را پرداخت نکند و یا سایر مخارج مانند اجرت‌المثل زن در صورتی که زن کارهای خانه را به صورت رایگان انجام نمی‌داده است.
 • بد رفتاری و کج خلقی شوهر

نیاز است که برای هر اثبات ناشزه بودن باید ابتدا به دادگاه خانواده در سطح استان البرز و کرج رجوع شود و از دادگاه تقاضای تمکین شود. دادگاه حکم تمکین را صادر می‌کند و در صورتی که زن بعد از صدور حکم تمکین نکند مرد می‌تواند به او نفقه پرداخت نکند و حتی دادگاه به او اجازه می‌دهد که زن دوم بگیرد.

برای مردی که ناشزه شده است نیاز است که زن همانطور که بیان شد ابتدا به دادگاه رجوع کند و تقاضای تمکین شوهر را بدهد اما اگر اثر گذار نبود زن می‌تواند دادخواست طلاق بدهد. در اینصورت زن با استناد به عسر و حرج می‌تواند طلاق بگیرد.

احکام قانونی ناشزه با کرج وکیل

احکام قانونی ناشزه با کرج وکیل

آشنایی با قوانین و مقررات ناشزه برای افرادی که در سطح کرج زندگی می‌کنند مهم است. از طرفی هم به این خاطر که دادگاه‌های سطح کرج هر روز با  سوال ناشزه چیست روبه رو می‌شوند توصیه می‌کنند که از وکیل متخصص نشوز مشورت گرفته شود.

وکلای متخصص کرج وکیل برای افرادی که در سطح کرج قصد دارند با تمامی قوانین و مقررات ناشزه آشنا شوند مشاوره می‌دهد. برای انجام تمامی مراحل مربوط به نشوز در دادگاه خانواده کرج از راهمایی وکلای با تجربه کرج وکیل استفاده کنید.

جمع بندی

یکی از سوالاتی که زیاد پرسیده می‌شود مسئله مربوط به ناشزه چیست است. ناشزه به این معناست که زن و مرد از یکدیگر تمکین نکنند و در واقع بد خلقی و بدرفتاری داشته باشند. نشوز هم برای زن و هم برای مرد اتفاق می‌افتد و شرایطی دارد که در صورت تحقق این شرایط زن یا مرد می‌تواند به دادگاه رجوع کند و تقاضای تمکین بدهد.

اگر باز هم زن و یا مرد تمکین نکنند مرد می‌تواند نفقه زن را به او پرداخت نکند و حتی زن دوم بگیرد و اگر مرد تمکین نکند و ناشزه شود زن می‌تواند درخواست طلاق بدهد.

سوالات متداول

آیا پرداخت اجرت‌المثل برای زنانی که ناشزه است الزامی است؟

خیر اگر زن به قصد عدم رایگان بودن کارهای خانه را انجام داده باشد و بعدا در صورتی که زن ناشزه شود مرد الزامی به پرداخت اجرت‌المثل ندارد.

ضمانت اجرای مرد ناشزه چیست؟

قانون ضمانت اجرای خاصی را برای مردان ناشزه قرار نداده است اما زن می‌تواند درخواست طلاق بدهد.

5/5 - (3 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 09426001201 مشاوره تلفنی رایگان - 09376848721