گواهی تجرد چیست و نحوه گرفتن آن به چه صورت است


 • ۳۰ بهمن ۱۴۰۲
 • بدون نظر
 • 5 دقیقه
 • تعداد بازدید:‌ 507

گاهی اوقات وقتی به اداره‌ای رجوع می‌کنید و یا این که اگر برای زندگی به خارج از کشور رفته‌اید  از شما خواسته می‌شود گواهی تجرد خود را ارائه بدهید. منظور از این گواهی این است که فرد باید وضعیت تاهل خود را با ارائه آن مشخص کند. نیاز است که برای دریافت این گواهی مراحلی را طی کنید و یا اگر در کرج زندگی می‌کنید بهتر است با وکیل مشورت کنید. در این مقاله با این گواهی و نحوه دریافت آن بیشتر آشنا می‌شوید.

علت استفاده از گواهی تجرد

قبل از این که علل استفاده از این گواهی را مشخص کنیم نیاز است که در ابتدا با گواهی تجرد آشنایی بیشتری پیدا کنیم. ورقه‌ای که نشان می‌دهد فرد دارنده شناسنامه ایرانی هنوز ازدواج نکرده است و یا قبلا ازدواجی داشته است و حال ازدواج او از بین رفته‌ است. در واقع اگر طلاق غیابی و یا غیر غیابی انجام شده باشد و حال شخص بخواهد ازدواج دوباره کند؛ نیاز به این گواهی دارد.

دلایل زیادی وجود دارد که یک ممکن است که درخواست صدور گواهی تجرد را نماید. از مهمترین این دلایل در زیر آمده است:

 • فردی ممکن است در خارج از کشور قصد ازدواج داشته باشد در این صورت باید یک گواهی برای اثبات مجرد بودنش ارائه دهد.
 • ازدواج در داخل ایران هم نیاز به ارائه گواهی مجردی دارد. البته در بیشتر مواقع با استفاده از شناسنامه متاهل یا مجرد بودن فرد نشان داده می‌شود.
 • در برخی از موارد ارگان‌ها و ادارات برای امور استخدام از فرد میخواهد که حتما یک گواهی برای اثبات مجرد بودنش ارائه دهد که در اینصورت نیاز است گواهی اثبات تجرد ارائه شود.

نحوه دریافت گواهی تجرد

نحوه دریافت گواهی تجرد

برای این که بتوانید این گواهی را دریافت کنید هم حضوری و هم به صورت آنلاین می‌توانید درخواست خود را ثبت کنید.

گواهی اثبات تجرد به صورت حضوری و از سازمان ثبت احوال قابل دریافت است اما اگر می‌خواهید به صورت اینترنتی و غیر حضوری این گواهی را دریافت کنید نیاز است که ابتدا وارد سامانه سازمان ثبت احوال کشور شوید. در قسمت مربوط ارائه خدمات اطلاعات خود را وارد کنید. توجه کنید که وکیل اطلاعات موکلش را وارد کند.

پس از این که اطلاعات را وارد کردید نیاز است که شماره پیگیری را یادداشت کنید تا بعد از هر ورود درباره درخواست خود را بتوانید پیگیری نمایید. پس از این که در سامانه با پیغام  صدور گواهی مواجه شدید نیاز است که به نزدیکترین اداره ثبت احوال کشور مراجعه کنید و گواهی را دریافت کنید.

ایرانیانی که در خارج از کشور هستند باید حتما به اداره امور کنسولی مراجعه و درخواست خود را برای دریافت گواهی ثبت کنند سپس نیاز است که وکیل آن‌ها به اداره اسناد هویتی ایرانیان خارج از کشور مراجعه کنند و گواهی را دریافت نمایند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهی تجرد

برای این که بتوانید یک گواهی برای اثبات تجرد خودتان دریافت کنید نیاز است که حتما مدارکی را به همراه داشته باشید. این مدارک شامل موارد زیر است:

 • ابتدا باید مدارک شناسایی خود را به همراه داشته باشید. علاوه بر شناسنامه باید کارت ملی به همراه کپی همه مدارک شناسایی را تهیه کنید.
 • اگر به صورت اینترنتی درخواست گواهی را می‌دهید باید قسمت‌های مربوطه را پر کنید و اگر به صورت حضوری درخواست صدور گواهی می‌دهید باید فرمی را تکمیل کنید.
 • باید حتما مبلغی را مطابق تعرفه‌های مربوطه پرداخت کنید.
 • بهتر است برای انجام مراحل اداری از وکلای کرج وکیل استفاده کنید تا با سرعت بیشتری درخواستتان ثبت شود. در این صورت باید یک وکالت نامه تنظیم شود. وکیل باید وکالت نامه را در انجام مراحل اداری ارائه بدهد.

همان طور که بیان شد؛ گواهی تنها به فردی که آن را درخواست می‌دهد داده می‌شود. برای مثال اگر الف بخواهد برای خود گواهی اثبات مجردی دریافت کند باید خودش یا وکیل او درخواست بدهد و در روز دریافت گواهی تنها خود او و یا وکیل او می‌تواند این گواهی را دریافت کند.

آیا امکان دریافت گواهی اثبات تجرد به زبانی دیگر به غیر از فارسی وجود دارد؟

اگر گواهی را برای امور مربوط به خارج از کشور می‌خواهید باید آن را در دفاتر ترجمه رسمی به صورت رسمی ترجمه کنید به این خاطر که سازمان ثبت احوال و اسناد کشور فقط به زبان فارسی به شما گواهی مربوطه را می‌دهد.

بنابراین اگر قصد دارید برای ارگان‌های خارج از کشور گواهی بگیرید لازم است که ابتدا این گواهی را به صورت فارسی دریافت کنید و سپس در دفاتر اسناد رسمی آن را ترجمه کنید. گاها نیاز است که مهر دادگستری و مهر وزارت خارجه هم بر روی اسناد زده شود بنابراین حتما قبل از این که گواهی را ارسال کنید مطمئن شوید آیا نیاز به این مهر‌ها هست یا خیر؟

دریافت گواهی تجرد با گروه کرج وکیل

دریافت گواهی تجرد با گروه کرج وکیل

 برای دریافت این گواهی نیاز است که مرحله به مرحله پیش روید و تمامی مدارکی که ذکر شد را به همراه داشته باشید تا با سرعت به درخواستتان رسیدگی شود. همچنین افرادی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند نیاز است که به همراه یک وکیل آنلاین برای طلاق این گواهی را دریافت کند. پیشنهاد ما این است که از وکلای کرج وکیل برای پیشبرد کارهایتان استفاده کنید تا سرعت انجام کارهای شما بیشتر شود. همچنین کرج وکیل مشاوره حقوقی رایگان در کرج ارائه می‌دهد که می‌توانید برای سوالاتتان با مشاوران حقوقی کرج وکیل تماس بگیرید.

جمع بندی

برای دریافت گواهی اثبات تجرد نیاز است که به سازمان ثبت اسناد و احوال مراجعه کنید و این گواهی را دریافت کنید. دقت داشته باشید که به صورت آنلاین هم می‌توانید درخواست صدور گواهی را بدهید اما باید به صورت حضوری  برای دریافت آن اقدام کنید.

سوالات پایانی

دریافت گواهی اثبات تجرد چقدر طول می‌کشد؟

تنها لازم است که دو روز را برای دریافت این گواهی صرف کنید.

آیا گواهی تجردی که چندین سال قبل صادر شده است هنوز اعتبار دارد؟

در خود گواهی اعتباری برای آن درج نشده است و بنابراین به نظر می‌رسد که هنوز اعتبار داشته باشد مگر ارگانی که گواهی را برای آن می‌خواهید درخواست یک گواهی جدید داشته باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 09426001201 مشاوره تلفنی رایگان - 09376848721 وکیل اداره کار - 09376818711